Ja tropiskās dienas un naktis citām kultūrām šovasar kaitējušas, tad arbūziem un melonēm gluži pretēji – audzētāji bauda rekordlielas ražas gan skaita, gan apjomu ziņā. Tas pierāda, ka, mainoties klimatiskajiem apstākļiem, Latvijā iespējams audzēt lietas, kas agrāk nepadevās. Tāpēc izskanējusi cerība arbūzu audzētājiem apvienoties kopīgā platformā, lai dalītos ar zināšanām, vēsta raidījums "ReTV Ziņas".
ReTV: Vairāk nekā 14 kilogrami. Latvijā arbūziem šogad ir rekordraža (1)
"Kurzemes sēklu" izmēģinājuma laukā Talsos arbūzi iesēti 17.maijā, un tie patiešām sēti, nevis stādīti, jo arbūziem nepatīkot, ka tiem aiztiek saknes.
"Arī pārstādot no dēsta uz lauka tomēr apstākļi mainās. Jebkuram augam tas ir šoks, bet arbūzam tas ir vēl lielāks šoks," skaidro agronoms Andris Kiršentāls.
Aptuveni 200 kvadrātmetru platībā iesētas vairāk nekā 600 sēklas, un šovasar raža ir necerēti liela - arbūzi sver no 3.5 līdz astoņiem kilogramiem. Tie burtiski augot pa dienām, un tropiskais laiks palīdzējušas arbūzu saldumam.
"Vēl jau skatās pēc tās gulēšanas vietas. Jo dzeltenāka šī te vieta, ar ko tas kontaktējās ar zemi, jo tas tuvojas vairāk gatavībai. Vēl ir viens princips – ja arbūzs ir pilnīgi apaļš, tad tā ir meitenīte. Ja tas ir garens, tad tas ir puisītis. Saldāka ir meitenīte," stāstīja Kiršentāls.
Veikalos gan esot pa arbūziem jāpaklauvē, kas parādot, vai tie pilni sulas. Šovasar no Latvijā audzētajiem arbūziem sula burtiski šķīst.
"Nu, cits ir tāds, ka es to, kā saku, "nokauju", un man smaida pretī. Tas ir jau ieplaisājis ar melnām sēklām. Ļoti salds. Bet tomēr lielāka veiksme ir noķert tādā brīdī, kad vēl nesmaida pretī," pauda Andris Kiršentāls.
Arbūzu lielumi atšķiras no šķirnēm. Ja Talsu izmēģinājuma laukā tās šogad divas, tad otrā Latvijas galā Kantānu dārzniecībā eksperimentē jau ar krietni vairāk šķirnēm. Mareks Kantāns stāsta, ka ļoti daudz arbūzu bijuši vairāk nekā desmit kilogramus smagu, rekordarbūzam pat 14 kilogrami un 250 grami, bet kopumā no nepilniem 200 stādiem raža bijusi gandrīz divas tonnas.
"Biju pārsteigts vispār, ka kaut kas tāds mums var izaugt. Un vēl pie tam tādos apjomos kā šogad, varētu salīdzināt pat ar ķirbju ražu," sacīja agronoms.
Andrejs Kondratjuks, arbūzu un meloņu audzētājs, cer, ka arvien vairāk cilvēku pievērsīsies arbūzu un meloņu audzēšanai un piepildīs viņa sapni izstumt no tirgus ārvalstu produkciju.
Tikmēr Mareks Kantāns ļoti gribētu kaut kādam izdotos izveidot platformu Latvijas arbūzu audzētājiem, kur varētu dalīties zināšanās un pieredzē. Viņaprāt, Latvijai tas ļoti nāktu par labu.