Nedēļas sākumā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) zinātnieki nāca klajā ar ziņojumu, ka cilvēks atstāj postošu ietekmi uz klimatu. Ikkatrs ar pārdomātām darbībām, kas neprasa pārlieku lielu piepūli, var mazināt savu "pēdas nospiedumu" uz planētas. Portāls "Apollo.lv" ielūkojās cilvēku pieredzēs, kā šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus, kas ir aptuveni 40% no atkritumiem, kuri nonāk poligonos.
Latvijā pieaug ne tikai kopējais radītais atkritumu daudzums, bet arī bioloģiski noārdāmo atkritumu apjoms, tāpēc jāveicina dalīta vākšana. Jāturpina skaidrojošais darbs, lai samazinātu poligonos apglabājamo atkritumu daudzumu, 2020. gadā secinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.
Komposta sliekas un auglīga zeme mazdārziņam vai puķēm
15 gadus žurnāla "Vides Vēstis" žurnāliste un "Rīgas Meži" projektu vadītāja Anitra Tooma "pieskata" komposta sliekas.
Sākotnēji tās mitinājušās glītā bļodā žurnāla redakcijā, pārtiekot no kolēģu saražotajiem bioloģiskajiem atkritumiem - kafijas biezumiem, dārzeņu un augļu mizām. Tagad Anitras Toomas apgādībā ir divas lielas kastes. Gadu gaitā slieku skaits ir audzis. Gadījušies pāris misēkļi ar sliekām, kas tagad kļuvuši par vērtīgu pieredzi.
Šobrīd sliekas mitinās viņas lauku mājās Mazirbē. Anitra Tooma siltajā laikā kastes tur ēnā pie pirts austrumu puses sienas. Vietā, kur tām virsū nelīst lietus, lai zeme nesablīvējas. Viņa novērojusi, ka tām labāk patīk austrumu pusē nekā rietumu. Viņa pieļauj, ka tas ir tāpēc, ka naktis ir vēsas, sliekas grib siltumu, un rīta saule melnās kastes iesilda ātrāk.