""Es vēl joprojām nesaprotu, kādēļ tu neizmanto sava vīra uzvārdu," sacīja viena no imigrācijas centra darbiniecēm brīdī, kad norādīja uz dokumenta iedaļu, kurā ierakstīju savu ģimenes stāvokli," personīgā esejā atklāj Nigērijā dzimusī raidsabiedrības CNN producente Aiša Saluredīna.
"Tādēļ ka tas ir viņa uzvārds, ne mans," Aiša atbildēja, pilnīgi pārsteigta par šo neprasīto viedokli. Darbiniece, neapmierināta ar Aišas strupo atbildi, 15 minūtes turpināja uzdot jautājumus par šo tēmu.
"Man vajadzētu būt šokētai par diskusijas tēmu, taču es nebiju," raksta Aiša. Esejas autore apprecējās pagājušā gada oktobrī. Kad kņada par kāzu ceremoniju norimās, viņa sastapās ar jautājumu gūzmu no draugu un radinieku puses par izvēli nemainīt uzvārdu.
Lai gan lielākajā daļā gadījumu sievietes apprecoties izvēlas pieņemt vīra uzvārdu, daudzās pasaules valstīs, tāpat kā Nigērijā, kur raksta varone ir dzimusi un augusi, nav šāda likuma, kas obligāti to liktu darīt. Tas vienkārši ir "status quo". "Es neesmu vienīgā sieviete, kas par šo situāciju ir dusmīga, to es uzzināju vēlāk, kad tvīts par manu pieredzi sociālajos tīklos kļuva populārs," par situāciju stāsta Aiša.
Kāda nozīme ir uzvārdam?
Iemesli, kādēļ sievietes izvēlas pieņemt vīra uzvārdu, ir dažādi. Ir situācijas, kurās sievietēm vienkārši nepatīk savs uzvārds un viņas pat nespēj sagaidīt brīdi, kad varēs to mainīt. Citām par labu uzvārda maiņai liek izvēlēties likumi, kuri padara ceļošanu ar bērniem sarežģītu brīžos, kad to uzvārds atšķiras. Arvien vairāk sieviešu izvēlas lietot defisi un atstāt gan savu uzvārdu, gan klāt tam pievienot vīra.