Zinātnieki šo desmitgadi dēvē par izšķirošu - spēsim visi kopā apturēt globālo sasilšanu vai padosimies? Planētas Zeme perfekto eksistenci veido miljardiem dzīvību, kuras diendienā mijiedarbojas. Sarunā ar Latvijas epidemioloģijas biedrības pārstāvi un entomologu Uģi Piterānu portāls "Apollo.lv" pētīja mazo strādnieku - kukaiņu dzīvi šajā straujo globālo pārmaiņu laikā.
Holocēns jeb pēcledus laikmets, kas sākās pēc pēdējā leduslaikmeta pirms apmēram 12000 gadiem ir tas laikmets, kurā dzīvojam arī šodien. Zinātnieki to dēvē par ideālo Zemes eksistences veidu, kura dēļ arī mēs varam elpot, izbaudīt mainīgos laikapstākļus un veidot savu dzīvi bez bailēm, ka pēkšņi varētu iestāties ledus laikmets.
Tomēr šobrīd, pateicoties industrializācijai, esam ar lielu soli "izkāpuši" no perfektā Zemes dzīvības veida un straujiem soļiem tuvojamies katastrofai. Portāls "Apollo.lv" sarunā ar Uģi Piterānu centās noskaidrot, kā Latvijā mītošie kukaiņi pielāgojas mainīgajiem laikapstākļiem, un kā mēs varam palīdzēt apturēt, iespējams, neatgriezeniski radītās industrializācijas sekas.
Kā globālā sasilšana ietekmē kukaiņu dzīvi Latvijā?
Uģis Piterāns: Vispārīgā līmenī gan labi, gan slikti. Kas ir labi, ka parādās jaunas sugas, kas agrāk pie mums Latvijā nav dzīvojušas, bet pateicoties siltākam klimatam ir iespēja šeit dzīvot. Runa nav par vidusjūras reģiona dzīvniekiem vai radībām, bet drīzāk tādām sugām, kas Lietuvas dienviddaļā dzīvoja un tagad ir spējīgas dzīvot arī pie mums.