"Cilvēktiesību izglītība ir nozīmīga jebkurā vecuma grupā, tomēr jo sevišķi liela uzmanība ir pievēršama jauniešiem, kas jau drīzā nākotnē vistiešāk ietekmēs lēmumu pieņemšanu jau valstiskā līmenī." Portāls "Apollo.lv" intervijā ar tiesībsargu Juri Jansonu centās noskaidrot, vai Latvija atbilst demokrātiskas valsts pamatbūtībai, kā vārda brīvība izpaužas internetā un kas, pēc tiesībsarga domām, būtu jādara valstiskā līmenī, lai mazinātu valdošo stigmu pret seksuālajām minoritātēm, un kādi ir šķēršļi naida runas apkarošanai.
Demokrātija ir valsts pārvaldes forma, kas pastāv arī Latvijā. Vārds "demokrātija" ir cēlies no grieķu valodas, kur "demos" apzīmē tautu, bet "kratos" - varu. Valstī, pastāvot demokrātijai, procesus kontrolē pilsoniskā sabiedrība, valsts garantē pilsoniskās sabiedrības suverenitāti un nodrošina tās iekšējo pretrunu risināšanas atklātumu un tiesiskumu.
Jautāts, kāda ir demokrātiskas valsts pamatbūtība un vai Latvija tai atbilst pilnībā, tiesībsargs norāda, ka demokrātiskas valsts pamatvērtības ir suverēns jeb pilsoniskais kopums, suverēna vara, brīvības, cilvēktiesības un vienlīdzība. "To, vai valsts pēc būtības ir demokrātiska, var vērtēt suverēns.
Vai Latvija pilnībā atbilst demokrātiskai valstij – tā ir suverēna griba ar saviem lēmumiem un darbībām," uzsver Jansons.
Demokrātijas divi svarīgākie principi ir vienlīdzība un brīvība. Jautāts, kā demokrātiskā valstī izpaužas tiesības uz vārda brīvību, tiesībsargs atsaucas uz Satversmes 100. pantu, kur ir nostiprinātas ikviena tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus.
Vārda brīvība ir viens no nepieciešamiem priekšnosacījumiem, lai persona realizētu citu savu tiesību aizsardzību un veidotu sabiedrību, kas būtu balstīta uz savstarpēju cieņu.