Covid-19 pandēmija ietekmējusi teju vai visu, kas līdz šim šķitis ierasts un pazīstams, bet vai tā būs mainījusi arī mūsu sasveicināšanās paradumus? Etiķetes un protokola konsultante Aija Strautmane sarunā ar "Apollo.lv" iezīmē trīs būtiskus paradumus, kas varētu mainīties Latvijas sabiedrībā pandēmijas kontekstā. Tie ir – apskāvieni, sarokošanās un sabučošanās, kas pirms pandēmijas bija ļoti populāri un iecienīti sasveicināšanās rituāli.
Aija Strautmane pauž uzskatu, ka Latvijā ir problemātiski ar etiķetes ievērošanu un tā vienmēr pie mums palikusi otrajā plānā.
"Mums Latvijā nekad nav bijusi izcila, perfekta un pieklājīga publika. Diemžēl arī daudzi žurnālisti, veidojot publikācijas par etiķeti, jauc to ar smalko stilu. Tāpēc parastajiem, vienkāršajiem cilvēkiem, kuri dara savu vienkāršo, cilvēcisko un normālo darbiņu, liekas - priekš kam gan viņiem jābūt smalkiem?
Starp etiķeti un smalko stilu ir ārkārtīgi liela atšķirība.
Etiķete ir domāta, lai mēs viens otram nenodarītu pāri sabiedrībā. Savukārt smalkais stils ir pavisam cits stāsts. Par smalko stilu mēs varētu runāt, ja ierodamies kādos īpašos pasākumos, kur ir īpaši tērpti ļaudis," stāsta etiķetes un protokola speciāliste.
Savulaik, izmantojot mediju starpniecību, Strautmane ir cīnījusies, lai operā neielaistu cilvēkus, kas uz izrādi atnākuši krekliņā un džinsos.
"Pasaulē ir arhitektūra un pasaulē ir apģērbs.
Lai pasaule, pasākums vai notikums būtu harmonisks, atbilstoši tam, kāds ir pasākums un kāda ir arhitektūra, cilvēks arī ģērbjas.