Cilvēktiesību pārkāpumi, demokrātisko principu neievērošana un iespējama diskriminācija pret vairākām sabiedrības grupām ir aktuāli jautājumi, par kuriem regulāri diskutē gan sabiedrība, gan deputāti, gan tiesību eksperti. Portāls "Apollo.lv" veica analīzi par demokrātijas un cilvēktiesību principu ievērošanu Covid-19 izplatības ierobežojumu noteikšanā Latvijā un Eiropas Savienībā.
Cilvēktiesības, demokrātija un diskriminācija
Lai spētu analizēt jautājumu par to, vai ES valstu valdības nepārkāpj cilvēktiesības un nediskriminē nevakcinētos, ir jādefinē attiecīgie termini.
Cilvēktiesības apzīmē ikvienam cilvēkam piemītošas visaptverošas tiesības, kas aizsargā cilvēku fizisko drošību un garīgo labklājību no kaitējuma. Cilvēktiesības, kas saistītas ar veselības jautājumiem, ir stingri noteiktas saskaņā ar starptautiskajiem un valsts tiesību aktiem, kas atbilst normām, kā veicināt veselības aprūpes kvalitāti, atbilstošu dzīves līmeni un infekcijas slimību profilaksi un kontroli.
Demokrātija ir viena no valsts pārvaldes formām, kurā augstākā vara valstī pieder tās tautai. Galvenā demokrātijas pazīme ir tāda, ka lielākā vara pieder tautai. Tauta izsaka savu gribu, piedaloties vēlēšanās, referendumos un iesniedzot likumprojektus. Vēl viena svarīga demokrātijas iezīme ir tā, ka periodiski notiek galveno iestāžu darbinieku pārvēlēšana.
Termins "diskriminācija" tiek skaidrots kā indivīda vai indivīdu grupas tiesību ierobežošana, balstoties uz rases, dzimuma, etniskās piederības, politiskās vai reliģiskās pārliecības, seksuālās orientācijas vai citu pazīmju dēļ.
Kā atzīst Eiropas Savienība (ES), pašreizējā Covid-19 pandēmija un tās sociālekonomiskās sekas arvien vairāk negatīvi ietekmē cilvēktiesības, demokrātiju un tiesiskumu, tostarp pilsonisko telpu. Pandēmija vēl vairāk padziļina iepriekš pastāvējušo nevienlīdzību un palielina spiedienu uz personām neaizsargātās situācijās.