Bieži vien, kad kaut ko saplēšam, nākas vien pieņemt rūgto patiesību - tas ir neatgriezeniski, un laiks dzīvot tālāk. Tomēr ar naudu ne vienmēr ir tik skumji. Lielā daļā gadījumu ir cerība, ka bankā saplēstās banknotes apmainīs pret svaigām, varbūt pat vēl karstām banknotēm. Ko darīt ar izmazgātu, saplēstu un citādi sabojātu naudu, sarunā ar portālu "Apollo.lv" atklāj Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.
Kaut gan tirgotāji tiek aicināti ņemt pretī arī bojātu naudu, ja vien ir saskatāmas drošības pazīmes un nosakāma nominālvērtība, un no banknotes palikusi vairāk nekā puse, ir gadījumi, kad tirgotāji uzskata, ka naudas zīme ir pārāk bojāta, un atsakās to pieņemt. Un viņiem šādas tiesības ir.
Ko darīt šādos gadījumos?
Silakalns norāda, ka viss ir ļoti vienkārši - ar personu apliecinošu dokumentu un naudas zīmi kabatā cilvēki aicināti ierasties Latvijas Bankas kasē Rīgā, K. Valdemāra ielā 1B, kur banknoti apmainīs pret jaunu. Galvenais, lai tā nav apzināti bojāta, piemēram, no monētas veidots amulets.
Tas attiecas gan uz eiro naudas zīmēm, gan – nebūs lieki atgādināt – arī uz latu banknotēm un monētām.
Jāatceras, ka Latvijas Banka nemaina citu valstu naudas zīmes. Ar bojātu dolāru vai sterliņu mārciņu būs jādodas pie privātajiem naudas apmaiņas pakalpojumu sniedzējiem.
Kādā stāvoklī banknote drīkst būt?
Lai apmainītu bojātu eiro banknoti, pāri palikušai banknotei jābūt lielākai nekā 50% no veselas banknotes. Ja atlikums ir dažādos gabalos – tiem visiem jābūt no vienas banknotes. Ja nauda degusi, to var apmainīt arī tad, ja pāri no banknotēm palicis mazāk par pusi, taču būs jāpierāda, ka šāda nauda pirms ugunsnelaimes tiešām bijusi. Katru tādu gadījumu eksperti vērtē individuāli.