Šovasar, gaisa temperatūrai pārsniedzot rekordus, aktuāls jautājums kļuvis, kādiem mikroklimatiskajiem apstākļiem ir jābūt darba vietā un ko darbinieks var darīt, ja darba devējs pārkāpj Ministru kabineta noteikumus. Uz šiem un citiem jautājumiem portālam "Apollo.lv" atbildēja Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vadošā eksperte Inese Sūna.
Ko nosaka Ministru kabineta noteikumi?
Pieļaujamo maksimālo un minimālo gaisa temperatūru iekštelpās nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 359 "Darba aizsardzības prasības darba vietās".
Noteikumi paredz, ka darba devējam darba telpās jānodrošina darba raksturam un nodarbināto fiziskajai slodzei atbilstošs mikroklimats (gaisa temperatūra, gaisa relatīvais mitrums, gaisa kustības ātrums) atkarībā no fiziskās slodzes, kas nepieciešama attiecīgā darba veikšanai.
Prasības telpu mikroklimatam un darbinieku fiziskā slodze ir iedalīta trīs kategorijās:
- I kategorija – darbs nav saistīts ar fizisku piepūli vai prasa ļoti nelielu vai nelielu fizisku piepūli (piemēram, visi garīga darba darītāji, darbs pie dažādām vadības pultīm, darbs, kas tiek veikts sēdus, stāvus vai pārvietojoties, vieglu priekšmetu (līdz 1 kg) pārvietošana). Darba telpās gaisa temperatūrai jābūt 20–28°C, gaisa kustības ātrumam 0,05–0,15 m/s.
- II kategorija – darbs, kas saistīts ar vidēji lielu vai lielu fizisko piepūli (piemēram, pastāvīga smagumu (līdz 10 kg) celšana un pārvietošana, metināšana, metālapstrādes darbi). Darba telpās gaisa temperatūrai jābūt 16–27°C, gaisa kustības ātrumam 0,1–0,4 m/s.
- III kategorija - smags darbs (piemēram, pastāvīga smagumu (vairāk par 10 kg) celšana un pārvietošana). Darba telpās gaisa temperatūrai jābūt 15–26°C, gaisa kustības ātrumam 0,2–0,5 m/s.