Kartē atzīmētas vietas, kur visbiežāk izdevies ierakstīt lāču aktivitātes, redzēt to pēdas un arī vietas, kur cilvēki tikušies ar lāci aci pret aci. Pavisam nesen lācis redzēts arī pie Jūrmalas veloceliņa un pat Liepājas apkārtnē. Daudzviet fiksēti lāču paveikti posta darbi.
Lāču postījumu sekas iedzīvotāji apkopo "Facebook" lapā ar nosaukumu "STOP! Vilki un lāči pārņem Baltiju".
Šeit cilvēki iesūta liecības par meža zvēru nodarītajiem zaudējumiem. Vairumā gadījumu cieš bišu stropi, to saimnieki bieži vien aicina ierobežot lāču skaitu.
"Šobrīd ir tas straujais uzrāviens, paātrinājums." Savvaļas dzīvnieku pētnieks Jānis Ozoliņš norāda, ka Latvijā dzīvo aptuveni 60 lāču un to skaits turpina pieaugt. Zinātnieks akcentē, ka lāču skaits Latvijā joprojām nav sasniedzis stabilu populāciju. Tāpēc atbilstoši Eiropas Savienības direktīvai lāči Latvijā ir aizsargājami, tos medīt nedrīkst.
"Pamatprasība ir aizsargāt lāčus, sekot, lai populācija izveidojas, ja nav un ja ir, tad saglabājas labvēlīga. Trešais ir piemērotas dzīvesvietas saglabāšana," norādīja mežzinātnes institūta "Silava" pētnieks.
Par lāčiem labvēlīgu vidi var runāt tikai tad, kad ķepaiņu skaits stabilizējas vairāku gadu garumā un ir vienmērīgs visas valsts teritorijā. Kāds būtu maksimālais lāču skaits Latvijā, pētnieki nevar pateikt, par to mēs uzzināsim tikai tad, kad šo lielo dzīvnieku skaits vairs nepieaugs. Tikai tad, iespējams, varēs runāt par lāču medībām.
Video: "900 sekundes" sižets