Pirmo reizi Indijas jeb Delta Covid-19 celms tika konstatēts Indijā pagājušā gada beigās, taču tikai dažu mēnešu laikā tas strauji izplatījās visā pasaulē. Portāls "Apollo.lv" apkopoja informāciju par to, cik bīstams ir Delta variants, vai vakcīnas pret to pasargā un kāpēc eksperti ir nobažījušies par tā izplatību.
2020. gada oktobrī Indijas jeb Delta Covid-19 paveids B.1.617 tika atklāts vairākos paraugos, kas ņemti no Indijā inficētajiem cilvēkiem. 2021. gada janvārī Indijas epidemiologi fiksēja inficēšanās pieaugumu ar šo celmu Maharaštras štatā valsts rietumos. Jau februāra vidū B.1.617 tika konstatēts 60% Covid-19 gadījumu, kas tika atklāti Maharaštras štatā.
Cik bīstams ir Delta variants?
Koronavīrusa paveids B.1.617 par Indijas celmu tiek saukts tādēļ, ka pagājušā gada oktobrī pirmoreiz tika konstatēts Indijā.
Indijas zinātnieki variantam B.1.617 identificējuši astoņas mutācijas "pīķa" olbaltumvielā, ar kuras palīdzību vīruss iekļūst šūnās. Pēc viņu domām, divas no šīm mutācijām padara vīrusu lipīgāku, bet vēl viena ļauj tam daļēji apiet imūnaizsardzību.
Kāda Vācijas pētnieku grupa noskaidroja, ka laboratorijas apstākļos B.1.617 iekļūst cilvēka plaušu un zarnu šūnās nedaudz veiksmīgāk salīdzinājumā ar patogēna agrīno variantu.
Vienlaikus pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka B.1.617 var izraisīt smagāku slimības gaitu. Indijas zinātnieku grupa konstatēja, ka laboratorijas kāmīšiem, kas inficēti ar paveidu B.1.617, plaušu karsonis bija plašāks nekā dzīvniekiem, kas inficēti ar citiem variantiem.