ANO 2021. gada ziņojumā uzsvērti riski, ar kuriem mēs varētu saskarties tuvākajos gados, kā arī apskatīti dažādi faktori, kas varētu būt sausuma periodu pamatā. Fakts, ka globālā sasilšana negatīvi ietekmē ūdens apgādi, ir lieta, ar ko cilvēkiem jācīnās daudzās pasaules vietās.
"Cilvēka izraisītas klimata pārmaiņas, sausuma periodu biežums un spēks jau tagad pieaudzis dažās pasaules vietās, kas jau tā cietušas no ūdens trūkuma," rakstīts ziņojumā.
Globālā gaisa temperatūra neizbēgami drīz kļūs par 2 grādiem pēc Celsija lielāka, nekā bija pirms Industriālās revolūcijas. Sausumu nodarītā postaža palielinās un turpinās palielināties daudzos pasaules reģionos.
Pēdējo divdesmit gadu laikā sausums negatīvi ietekmējis vismaz 1,5 miljardus cilvēku visā pasaulē, kopumā nesot vairāk nekā 104 miljardus eiro lielus zaudējumus. Ironiski, bet no sausuma visvairāk cieš tieši nomaļākie reģioni un attīstības valstis. Savukārt teju piektā daļa pasaules dzīvo reģionos, kuriem draud ūdens trūkums. Līdz gadsimta beigām sagaidāms, ka sausums noteiktā veidā skars lielāko daļu pasaules valstu.
"Sausums var kļūt par nākamo pandēmiju, un mums nav vakcīnas, lai tiktu ar to galā," rakstīts izdevumā "The Guardian".
Pilnu ziņojumu lasi šeit.