Pirmdien, 7. jūnijā, Krievijas prezidents Vladimirs Putins paraksta likumu, kas paredz, ka Krievija oficiāli izstājas no Atvērto debesu līguma - starptautiskās vienošanās, kas ļauj veikt novērošanas lidojumus virs militārajiem objektiem.
Krievija oficiāli izstājas no Atvērto debesu līguma (10)
Krievija vēlējās, lai šī vienošanas tiktu apspriesta Putina un ASV prezidenta Džo Baidena šomēnes gaidāmajā samitā Ženēvā. Bet Baidena administrācija maijā informēja Maskavu, ka ASV neplāno atkal pievienoties Atvērto debesu līgumam, no kura bijušā prezidenta Donalda Trampa administrācija izstājās pagājušajā gadā.
Kremlis šodien paziņoja, ka ASV lēmums izstāties no Atvērto debesu līguma "ievērojami izjauc interešu līdzsvaru" starp līguma dalībvalstīm un piespiedis arī Krieviju atteikties no šī līguma.
Kremlis pauda viedokli, ka ASV lēmums ievērojami kaitējis līguma ievērošanai un lomai uzticības un caurspīdīguma veicināšanā, apdraudot Krievijas nacionālo drošību.
1992.gadā parakstītais Atvērto debesu līgums stājās spēkā 2002.gadā un ietvēra vairāk nekā 30 dalībvalstis eiroatlantiskajā un Eirāzijas telpā, tostarp ASV un Krieviju. Līguma mērķis ir veicināt informācijas apmaiņu, lai palielinātu uzticību un nepieļautu jaunas bruņošanās sacensības veidošanos.
Līgums paredz iespēju veikt novērošanas un fotografēšanas lidojumus virs tā dalībvalstu teritorijām, lai iegūtu informāciju par to bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un aktivitātēm.
Pēc līguma idejas, jo vairāk konkurējošās armijas zinās viena par otru, jo mazāka iespēja, ka tās iesaistīsies savstarpējos konfliktos. Taču valstis arī izmanto šos lidojumus, lai izpētītus savu pretinieku vājās vietas.
Vienošanās dalībvalstis kopš 2002.gada veikušas vairāk nekā 1500 novērošanas lidojumu.
ASV no Atvērto debesu līguma izstājās pagājušajā gadā. Tramps šādu rīcību pamatoja ar to, ka Maskava līgumu pārkāpj.
Reaģējot uz ASV izstāšanos, arī Krievija paziņoja, ka izstāsies no šī līgumu, taču lika saprast, ka varētu palikt līguma dalībvalsts, ja līgumam atkal pievienotos ASV.
Krievija ir noliegusi, ka būtu pārkāpusi šo līgumu, un cerēja, ka Baidens mainīs Trampa lēmumu. Taču arī Baidena administrācija ir apsūdzējusi Maskavu līguma pārkāpšanā.
Krievijas amatpersonas paudušas nožēlu par Baidena administrācijas lēmumu, nodēvējot to par politisku kļūdu, un brīdinājušas, ka tas neradīs labvēlīgu atmosfēru sarunām par ieroču kontroli samitā Ženēvā.