Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) apkopotie dati par laika periodu līdz 30.maijam liecina, ka Latvija joprojām ieņem vienu no beidzamajām vietām Eiropas Savienībā (ES) pēc pirmās vakcīnas pret Covid-19 devas saņēmēju īpatsvara pieaugušo populācijā.
Lai gan vakcinācijas temps Latvijā ir uzlabojies, tas joprojām ir mazāks nekā citās ES valstīs (1)
Pirms trīs nedēļām ECDC ziņoja, ka Latvijā pirmo devu saņēmuši 13,9% pieaugušo, pēc nedēļas šis rādītājs bija pieaudzis līdz 19,9%, bet patlaban aptvere sasniegusi vismaz 29,2%. Tādējādi šobrīd šis rādītājs ir par 15,3 procentpunktiem lielāks nekā Bulgārijā, kas aizvien ieņem pēdējo vietu ES, un par 1,8 procentpunktiem mazāks nekā Rumānijā, kur ir nākamais zemākais pirmo vakcīnas devu saņēmušo pieaugušo īpatsvars ES.
Proporcionāli visvairāk pirmās vakcīnas devu joprojām izlietots Maltā, kur 65,8% pieaugušo populācijas jau ir saņēmuši pirmo devu, un Ungārijā, kur šis rādītājs ir 62,4%. Trešajā vietā atrodas Islande, kur šis rādītājs ir 58,1%.
Ceturtajā vietā atrodas Somija, kas patlaban ar pirmo devu savakcinējusi jau 54,8% pieaugušo populācijas.
Tikmēr Lietuvā šis rādītājs nedēļas laikā pieaudzis no 36,9% līdz 43%, kamēr Igaunijā - no 37,3% līdz 45,6%.
Pēc otrās devas saņēmušo īpatsvara pret pieaugušo populāciju Latvija ir gandrīz vienlīdzīgā pozīcijā ar Īriju. Latvijā šobrīd pilns vakcinācijas kurss noslēdzies 15,7%, bet Īrijā - 16,7%. Tikmēr pēdējā vietā atrodas Bulgārija, kur otro vakcīnu saņēmuši 9,7% pieaugušo populācijas.
Baltijas kaimiņvalstīs šis rādītājs ir augstāks - Lietuvā otro devu saņēmuši jau 24,8% pieaugušo, bet Igaunijā - 22,7%.
Visu ES un EEZ valstu vidū pirmās devas saņēmēju mediāna ir 45,6% pieaugušo populācijas, savukārt otrās devas mediāna - 22,5%.
ECDC analīzē izmantoti dati par vakcinētajiem virs 18 gadiem un attiecīgās valsts iedzīvotāju skaitu vecumā virs 18 gadiem. ECDC dati tiek apkopoti un ziņoti ar nelielu nobīdi, proti, ziņā izmantotie dati ir par laika periodu līdz 30.maijam.