Kā ķermenis cīnās ar infekcijām, kā strādā vakcīnas pret Covid-19 un kas ir to sastāvā? Uz šiem un citiem jautājumiem, kas saistīti ar Covid-19 vakcīnām, atbildes sniedz Eiropas Vakcinācijas informācijas portāls un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs.
Kā ķermenis cīnās ar infekcijām?
Lai saprastu, kā darbojas Covid-19 vakcīnas, sākotnēji ir jāsaprot, kā cilvēka ķermenis cīnās ar slimībām. Kad vīruss, kas izraisa Covid-19, iekļūst cilvēka imūnsistēmā, mikrobi sāk vairoties. Vairojoties mikrobiem, veidojas infekcija, kas izraisa slimības.
Cilvēka ķermenis izmanto vairākus rīkus, lai cīnītos pret infekciju. Piemēram, asinis satur sarkanās šūnas, kas pārnes skābekli uz audiem un orgāniem, un baltās šūnas, kas cīnās ar infekcijām. Dažādi balto asins šūnu veido dažādos veidos cīnās ar infekciju:
- Makrofāgi – baltie asinsķermenīši, kas sagremo mikrobus un mirušās šūnas.
- B-limfocīti – aizsargājošie baltie asinsķermenīši. Tie ražo antivielas, kas uzbrūk vīrusa daļām, kuras atstājušas makrofāgi.
- T-limfocīti – arī aizsargājošie baltie asinsķermenīši, kas uzbrūk jau inficētām ķermeņa šūnām.
Ja cilvēks ir inficējies ar Coivd-19, var paiet vairākas dienas vai nedēļas līdz ķermenis izgatavo un izmanto visus baktēriju apkarošanas rīkus, kas nepieciešami infekcijas novēršanai.
Kā strādā Covid-19 vakcīnas?
Dažādu veidu vakcīnas darbojas dažādos veidos, taču visas nodrošina imunitāti. Visas vakcīnas pret Covid-19 sastāv no T-limfocītiem un B-limfocītiem, kas "atcerēsies", kā nākotnē cīnīties ar vīrusu.