"Sākotnēji biju pārliecināts, ka veselības stāvokļa uzlabojumi būs sagaidāmi pēc vairākiem mēnešiem, taču, 10. maijā dodoties apraudzīt pacienti, viņa mani sagaidīja smaidoša un priecīga. Pirmo reizi vairāku gadu laikā viņai nesāpēja galva, nebija reiboņu un līdzsvara traucējumu," stāsta Dzalbs.
Šis viņa pieredzē esot bijis pirmais šāds gadījums, un mediķis neslēpj gandarījumu, ka, pateicoties multidisciplināras ārstu komandas darbam, ir izdevies palīdzēt pacientei.
Dzalbs skaidro, ka operācija bija ļoti atbildīga - vajadzēja atbrīvot nospiestos maģistrālos asinsvadus, kas apgādā ar asinīm galvas smadzenes. "Pirms operācijas telefoniski konsultējos ar pieredzējušo, ilggadējo mūsu nodaļas vadītāju otolaringologu Juri Tāru, kurš Rīgas Austrumu slimnīcā nostrādājis turpat 40 gadus. Kopīgi vienojāmies par iespējami labāko operācijas taktiku," norāda mediķis.
Pēc laika plānots pacientei veikt operāciju arī kakla labajā pusē, jo tur artērija met cilpu ap zemmēles kaula ragu, radot turbulentu asinsplūsmu artērijā, paaugstinot trombu attīstības risku, kā rezultātā var tikt nosprostoti galvas smadzeņu asinsvadi.
Lai arī regulāras galvassāpes, reiboņi un pasliktināta dzirde ir diezgan izplatīti simptomi, Dzalbs iesaka tomēr sākotnēji vērsties pie otoneirologa. Šāda patoloģija ir vērojama tikai ļoti retos gadījumos.
Elektroniskajā zinātnisko publikāciju datubāzē pieejamas vien dažas publikācijas par līdzīga veida operācijām, kas veiktas ārvalstīs. Zviedrijā tāda veikta 2008.gadā, Austrālijā 2018.gadā, bet ASV pērn, turklāt nevienā no tiem nav bijusi abpusēja ietekme uz miega artērijām.