Vardarbība ietver tieksmi kontrolēt, dominēt un pazemot. Vardarbīgai rīcībai ir dažādas formas - fiziska, psiholoģiska, seksuāla un ekonomiska, un parasti tās kombinējas. Vardarbība mīl klusumu. Ir svarīgi apzināties, ka vēl aizvien sabiedrībā valda dažādi mīti un iesakņojušās stigmas, ar ko, iespējams, paši cietušie turpina sadzīvot.
Lielākajā daļā partnerattiecību mēdz būt vieglāki un grūtāki periodi, kad rodas strīdi, nesaskaņas vai konflikti. Taču vardarbība partnerattiecībās atšķiras no tā, ko dēvē par ikdienišķu nesaprašanos. Vardarbība ģimenē ir ļaunprātīgas rīcības modelis - uzvedība, ko pašreizējais vai bijušais partneris, laulātais vai draugs izmanto, lai kontrolētu otras personas uzvedību.
Portāls "Apollo.lv" sociālās iniciatīvas "Pamani vardarbību" ietvaros ir apkopojis biežākos mītus par vardarbību, testu "Kā atpazīt, ka partneris attiecībās ir vardarbīgs?", izmantojot Labklājības ministrijas, krīzes centra "Skalbes" un centra "Marta" informatīvos materiālus.
Mīti par vardarbību
Mīts Nr.1: Vardarbība partnerattiecībās skar ļoti mazu sabiedrības daļu.
Vardarbība ģimenē ir viens no biežāk sastopamākajiem vardarbības veidiem, taču oficiāli par to tiek ziņots visretāk.
Mīts Nr.2: Vardarbība partnerattiecībās ir tikai fiziska aizskaršana.
Fiziska izrēķināšanās ir tikai viena no vardarbības formām. Bieži attiecībās nenotiek fiziska partnera ietekmēšana, varmāka izmanto citus veidus, kā ietekmēt partneri, tai skaitā psiholoģiski, seksuāli, ekonomiski un citādi.
Mīts Nr.3: Vardarbība partnerattiecībās mēdz gadīties nejauši.