Sofija Žanga sociālā tīkla "Facebook" platformā trīs gadus strādāja kā datu analītiķe, tomēr 2020. gada rudenī viņa tika atlaista. Savā pēdējā dienā Sofija uzrakstīja 7800 vārdus garu atvadu vēstuli kolēģiem, kas ir ierasta prakse uzņēmumā. Tomēr šī vēstule atšķīrās no citām, jo kolēģe atklāja vairākas uzņēmuma "ēnas puses", tostarp, vairāku valstu valdību viltus kontu izmantošanu, lai ietekmētu sabiedrības domu, vēsta ziņu aģentūra AP.
Vēstulē, kuru vēlāk publicēja mediji, Žanga izklāstīja pierādījumus tam, ka valstis kā Azerbaidžāna un Hondurasa izmantojušas viltus kontus, lai ietekmētu sabiedrību.
Citās valstīs, piemēram, Indijā un Ekvadorā Žanga atklāja koordinētu aktivitāti, kuras mērķis ir manipulēt ar sabiedrības domu, lai gan nebija skaidrs, kas aiz tā visa stāv. Viņa apgalvo, ka "Facebook" viņas atklājumus neuztvēra nopietni.
Žangas pieredzētais lika viņai nonākt pie skaļa secinājuma: "Uz manām rokām ir asins pēdas."
"Facebook" nav apstrīdējis Žangas stāstīto, taču mēģinājis mazināt viņas secinājumu nozīmi, saka bijusī darbiniece.
"Mēs kategoriski nepiekrītam Žangas kundzes teiktajam par mūsu prioritātēm un centieniem izskaust ļaunprātīgu izmantošanu mūsu platformā," teikts "Facebook" paziņojumā. "Kā daļa no mūsu cīņas pret šāda veida ļaunprātības izmantošanu ir speciālas komandas, kas koncentrējas šādam mērķim, turklāt mēs esam novērsuši jau vairāk nekā 150 koordinētus šāda veida tīklus. Apmēram puse no tiem bija vietējie tīkli, kas darbojušies Latīņamerikā, Tuvajos Austrumos, Ziemeļāfrikā, kā arī Āzijas reģionā pie Klusā okeāna."