Ne visi dati ir publiski pieejami, bet zināms, ka lielākā peļņa ir plānota diviem ASV uzņēmumiem – "Pfizer" un "Moderna",
jo tiem ir visaugstākā vakcīnas devu cena. ASV farmācijas milzis "Pfizer", kas Covid-19 vakcīnas projektā sadarbojas ar vāciešu "BioNTech", nav slēpis, ka šis ir arī peļņas projekts.
"Pfizer" šogad paredz aptuveni 20 miljardu dolāru lielu peļņu. "Moderna" saņēmusi vēl vairāk valsts finansējuma (aptuveni 5,7 miljardus ASV dolāru), bet tāpat kā "Pfizer" izmanto vakcīnu ražošanu peļņas gūšanai. ASV uzņēmumam "Johnson&Johnson" šogad paredz 10 miljardus dolāru lielu peļņu, bet
saraksta apakšgalā ierindojas "AstraZeneca", kas Covid-19 vakcīnu tirgo par daudz zemāku cenu un līdz ar to peļņa no vakcīnas paredzēta salīdzinoši neliela – aptuveni 1,9 miljardi dolāru.
“Šī ir ārkārtas situācija sabiedrības veselības jomā, nevis privāta peļņas iespēja. Mums nevajadzētu ļaut korporācijām izlemt, kurš dzīvo un kurš nomirst, kamēr tās palielina savu peļņu. Mums ir nepieciešama vakcīna cilvēkiem, nevis vakcīna peļņai,” uzsver “Oxfam” pārstāve Anna Meriota.
Ne visas pasaules valstis var atļauties iegādāties vakcīnas, sevišķi dārgāko vakcīnu devas, tāpēc nākas domāt par vakcīnu taisnīgu sadali, to uzsver arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs.
“Mums jāpārliecinās, ka finansējums nonāk tur, kur nepieciešams. Jaunākie dati liecina, ka pagājušajā gadā turīgāko pasaules cilvēku bagātība palielinājas par pieciem triljoniem ASV dolāru. Es aicinu valdības apsvērt solidaritātes vai īpašuma nodokli tiem, kas ir guvuši labumu pandēmijas laikā, lai mazinātu ārkārtējo nevienlīdzību.”
Viens no risinājumiem ir pasaules mēroga mehānisms “COVAX”, kas rezervē, iegādājas dažādas vakcīnas vai saņem tās ziedojumu veidā un tālāk nogādā pie nabadzīgākajām pasaules valstīm par samazinātu cenu.
Šo mehānismu administrē starptautiskā organizācija “GAVI”, kurā apvienojusies Pasaules Veselības organizācija, Pasaules Banka, Bila un Melindas Geitsu fonds un citi gan valsts, gan privātie spēlētāji.