Grobiņas un Rucavas novados noteikta Āfrikas cūku mēra (ĀCM) riska zonas teritorija, otrdien, 11. maijā, apstiprināja valdība.
Āfrikas cūku mēra riska zonā Grobiņas un Rucavas novadi
Valdība atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību. Izmaiņas noteikumos sagatavotas, lai precizētu ĀCM riska zonas Grobiņas un Rucavas novadā.
Noteikumi nosaka palielināt pirmo riska zonu, iekļaujot tajā Grobiņas novada Medzes, Grobiņas un Gaviezes pagastu un Grobiņas pilsētu. Vienlaikus palielināta arī otrā riska zona, iekļaujot tajā Grobiņas novada Bārtas pagastu un Rucavas novada Dunikas pagastu.
Izmaiņas veiktas, jo viens ĀCM gadījums 2021. gada februārī tika novērots savvaļas cūkai Liepājas novadā un atbilstoši ĀCM riska zonās esošajai epidemioloģiskajai situācijai dzīvnieka saslimšana liecina par slimības izplatīšanos uz jaunām teritorijām.
Atbilstoši regulējumam ĀCM uzliesmojuma trešā riska zona tiek noteikta pēc ĀCM gadījumu konstatēšanas mājas cūku novietnēs un savvaļas cūku populācijā, otrā riska zona tiek noteikta pēc ĀCM gadījumu konstatēšanas tikai savvaļas cūku populācijā, savukārt pirmā riska zona tiek noteikta kā aizsardzības zona ap trešo vai otro riska zonu.
Grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība" stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Jau ziņots, ka šogad Latvijā ĀCM konstatēts kopumā 124 mežacūkām 27 novadu 45 pagastos.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014. gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.