Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis

Patēriņa cenas aprīlī Latvijā gada laikā pieaugušas par 1,7% (1)

Veikals "Rimi" tirdzniecības centrā "Origo" valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā, kad brīvdienās veikalos var iegādāties tikai pārtiku, higiēnas preces, dzīvnieku barību, preses izdevumus un sabiedriskā transporta biļetes.
Veikals "Rimi" tirdzniecības centrā "Origo" valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā, kad brīvdienās veikalos var iegādāties tikai pārtiku, higiēnas preces, dzīvnieku barību, preses izdevumus un sabiedriskā transporta biļetes. Foto: Paula Čurkste/LETA

Patēriņa cenas šogad aprīlī salīdzinājumā ar martu Latvijā pieaugušas par 0,9%, bet gada laikā - šogad aprīlī salīdzinājumā ar 2020.gada aprīli - patēriņa cenas palielinājušās par 1,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, aprīlī samazinājies par 0,2%.

Šogad aprīlī, salīdzinot ar martu, būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam apģērbiem un apaviem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam dažādu preču un pakalpojumu grupā.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis pieauga par 1,2%. Būtiskākais cenu kāpums bija svaigiem dārzeņiem (+16,6%). Akciju noslēgumu ietekmē dārgāka kļuva žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+1,4%), mājputnu gaļa (+1,1%) un gaļas izstrādājumi (+1,8%). Cenas pieauga maizei (+1,4%), olām (+3,8%), augu eļļai (+4,3%), jogurtam (+2,2%), šokolādei (+1,5%). Savukārt akciju ietekmē lētāks bija piens (-3,1%), konditorejas izstrādājumi (-1,3%) un piena produkti (-1,5%). Cenas samazinājās svaigiem augļiem (-1,4%), galvenokārt vīnogām un banāniem.

Apģērbu un apavu cenas mēneša laikā palielinājās vidēji par 8,5%. Turpinoties vasaras sezonas preču nonākšanai tirdzniecībā, apavu cenas pieauga par 26,1%, kamēr apģērbi sadārdzinājās par 3,7%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā sadārdzinājās par 0,5%, ko ietekmēja vidējā cenu līmeņa pieaugums mājokļa īres maksai, materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam, kā arī cietajam kurināmajam. Ūdensapgādes vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,6%, bet kanalizācijas pakalpojumi bija par 0,7% dārgāki.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā pieauga par 0,5%. Degviela kļuva dārgāka par 0,9%, tostarp dīzeļdegvielas pieauga par 0,6%, benzīna - par 0,6%, bet auto gāzes - par 5,2%. Cenas pieauga pasažieru aviopārvadājumiem, savukārt lētāka bija personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas samazinājās par 2%. Galvenokārt akciju ietekmē cenas samazinājās personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem (-4,4%).

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija mobilā tālruņa pakalpojumiem, vīnam, barībai lolojumdzīvniekiem un grāmatām. Savukārt cenas samazinājās degvīnam, alum, ziediem un personālajiem datoriem.

Savukārt 2021.gada aprīlī, salīdzinot ar 2020.gada aprīli, lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam dažādu preču un pakalpojumu grupā, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 0,5%.

Būtiskākais cenu kāpums gada laikā bija svaigiem dārzeņiem (+9,1%). Vidējais cenu līmenis pieauga arī olām (+9,2%), augu eļļai (+12,4%), miltiem un citiem graudaugiem (+5,9%), šokolādei (+3,4%), brokastu pārslām (+6%) olīveļļai (+8,7%), kā arī maizei (+0,5%). Savukārt cenas samazinājās gaļai un gaļas izstrādājumiem (-1,8%), tostarp lētāka bija mājputnu gaļa (-5,3%), cūkgaļa (-3,1%) un gaļas izstrādājumi (-1,4%). Lētāki bija svaigi augļi (-6,3%), galvenokārt citroni un bumbieri. Cenas kritās arī augļu un dārzeņu sulām (-4%), cukuram (-5,4%), kartupeļiem (-5,7%), pienam (-2,4%) un sviestam (-3,3%).

Ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi šogad aprīlī bija par 0,8% lētāki nekā pērn aprīlī, ko galvenokārt ietekmēja siltumenerģijas cenu samazinājums par 5,4%. Lētāka bija arī dabasgāze un elektroenerģija. Savukārt dārgāka bija mājokļa īres maksa, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā cenas gada laikā pieauga par 2,6%. Gada laikā vidējais cenu līmenis kāpa zobārstniecības pakalpojumiem un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Dārgākas bija arī brilles un kontaktlēcas. Savukārt lētāki bija farmaceitiskie produkti, galvenokārt kompensējamie medikamenti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 9,7%, ko galvenokārt ietekmēja degvielas cenu pieaugums par 24,8%. Dīzeļdegvielas cenas palielinājās vidēji par 25,1%, benzīna - par 24,4%, bet auto gāzes - par 23,7%. Sadārdzinājās lietotās automašīnas, kā arī pasažieru pārvadājumi pa autoceļiem. Cenas samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem, ko turpināja ietekmēt Covid-19 ierobežojumi. Lētāka kļuva arī personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 2,7%. Būtiskākais cenu pieaugums bija ziediem, grāmatām, televīzijas abonēšanas maksai, informācijas apstrādes iekārtām, kā arī laikrakstiem un žurnāliem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas samazinājās vidēji par 3,3%, ko lielākoties ietekmēja cenu kritums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Vidējais cenu līmenis samazinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, savukārt cenas pieauga frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums gada laikā bija apaviem, ēdināšanas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, kā arī mājokļa mēbelēm. Savukārt cenas samazinājās apģērbiem.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu