Covid-19 pandēmija, kas Latvijā sākās 2020. gada martā, būtiski ietekmē ekonomikas attīstību. Tieslietu ministrijas (TM) informatīvajā ziņojumā valdībai izskaidrots, cik Latvijas ekonomikai izmaksā viens slimnieks un kā katra indivīda vakcinēšanās pret koronavīrusu palīdzētu tautsaimniecībai.
Informatīvajā ziņojumā "Iespējamie vakcinēšanās pret Covid-19 infekciju motivējošie līdzekļi" TM norāda, ka ceturkšņu griezumā lielākais kritums bija vērojams 2020. gada otrajā ceturksnī, kad ekonomika saruka par 8,9%. Trešajā un ceturtajā ceturksnī ekonomikas krituma tempi gada griezumā samazinājās. Kopumā IKP 2020. gadā Latvijā saruka par 3,6%, salīdzinot ar 2019. gadu.
Nozaru griezumā 2020. gadā visbūtiskākais apjomu samazinājums bija izmitināšanas un ēdināšanas, kā arī mākslas, izklaides un atpūtas nozarēs, kurās kritums gada griezumā bija attiecīgi 38,1% un 26,6%. Bet daži minēto nozaru sektori cieta vēl vairāk, piemēram, ceļojumu biroju darbība saruka par 61,1%.
Tāpat ieviestie Covid-19 ierobežojumi būtiski ietekmēja arī aviācijas, sauszemes transporta un dzelzceļa uzņēmumus. 2020. gadā kritums kopumā transporta un uzglabāšanas pakalpojumu nozarē sasniedza 14,9%, bet gaisa transportā pat 70,5%.
Vērā ņemams apjomu samazinājums bija arī finanšu un apdrošināšanas darbībās, informācijas un komunikācijas pakalpojumos, kā arī komercpakalpojumu nozarēs. Tajā pašā laikā pieauga apjomi lauksaimniecības un mežsaimniecības, būvniecības un sabiedrisko pakalpojumu nozarēs.
Saglabājoties epidemioloģiskajiem ierobežojumiem arī 2021. gada pirmajā ceturksnī ekonomikā vērojama lejupslīde. Tomēr vasarā, atsākoties sezonas darbiem un uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, ko veicinās vakcinācija, paredzams, ka ekonomiskā aktivitāte pakāpeniski palielināsies, uzsver TM.