Tehniski tas ir izdarāms. Šī video viltošanas tehnoloģija strauji attīstās. Tagad pat fotogrāfijai var likt runāt dažu minūšu laikā.
"Tas, kas ir parādījies pēdējā gada laikā, kas ir nācis klāt, tās ir jaudīgas iespējas veikt to reālajā laikā.
Ja iepriekš bija jāvelta vairākas stundas, lai sagatavotu pietiekamas izšķirtspējas vai ilguma video ar attiecīga cilvēka viltoto seju, viltotu balsi, tad mūsdienās eksistē matemātiskie modeļi, kas ļauj to izdarīt reālajā laikā," skaidroja IT drošības eksperts Kirils Solovjovs. Tas nozīmē, ka ir iespējams seju mainīt arī videokonferences laikā.
Taču videokonferences ieraksts ar Ukrainas deputātiem, kas ir publicēts internetā, uzskatāmi parāda, ka vismaz ukraiņi netika apmānīti ar kādas tehnoloģijas palīdzību, bet vienam no viltvāržiem, pārģērbjoties – turklāt ne visai pārliecinoši - par Volkovu, bet Ukrainas politiķi to nepamanīja.
Viss liecina, ka par Navaļnija sabiedroto saziņā ar politiķiem, dažādām organizācijām un medijiem uzdevās tā dēvētie izjokotāji no Krievijas – "Vovans" un "Lexus", īstajos vārdos - Vladimirs Kuzņecovs un Aleksejs Stoļarovs.
Abu "YouTube" kontā šonedēļ publicēta pirmā saruna, kā izskatās, no sarunu cikla ar dažādu valstu politiķiem. "Vovans" un "Lexus" saviem sekotājiem dažādos sociālajos tīklos komentāros noliedza, ka būtu krāpušies, izmantojot "deepfake" tehnoloģiju, bet vienkārši uzlikuši atbilstošu grimu.
Par to, vai arī Latvijas deputāti "iekrituši" uz tik vienkāršu triku, varēs pārliecināties, ja viltvārži publicēs sarunu arī ar Saeimas Ārlietu komisijas deputātiem.