Tūkstošiem firmas "Henley & Partners" nopludināti e-pasti un dokumenti sniedz unikālu informāciju par bagātiem Krievijas, Ķīnas un Saūda Arābijas pilsoņiem, kuri ir nodrošinājuši neierobežotu piekļuvi Eiropas Savienībai (ES), izmantojot Maltas "zelta pasu" shēmu, kas viņiem pieprasa valstī pavadīt mazāk nekā trīs nedēļas, vēsta portāls "The Guardian".
Firmas "Henley & Partners" dokumentu noplūde atklāj, kā Krievijas, Ķīnas un Saūda Arābija pilsoņi, kuri iegādājās Maltas "zelta pasi", izmantojot valdības investoru shēmu, izlikās, ka visu gadu ir dzīvojuši valstī, īrējot dzīvokļus un pēc tam atstājot tos tukšus.
Portāls "The Guardian" izskatīja 250 dokumentus un pieteikumus "zelta pasei", kurās "Henley & Partners" klienti Maltas valdībai paskaidroja, kāpēc viņi vēlas nodibināt sakarus ar Maltu. Vairāki to cilvēku dokumenti, kuriem vēlāk tika izsniegta Maltas pilsonība, nebija nekādas saistības ar uzturēšanos Maltā.
Pēc "zelta pasu" programmas ieviešanas 2014. gadā Maltā bija vērojams naturalizēto Saūda Arābijas, Krievijas un Ķīnas valstspiederīgo skaita pieaugums.
Piemēram, pirms 2015. gada interesi par Maltas pilsonību Saūda Arābijā bija minimāla, savukārt kopš tā laikā par Maltas pilsoņiem kļuvuši vairāk nekā 400 cilvēki no šīs valsts.
Ir dažādi legāli iemesli, kāpēc cilvēks vēlas iegūt citas valsts pasi, tomēr Maltas gadījumā pastāv bažas, ka šī sistēma tiek ļaunprātīgi izmantota.
Kā var iegūt Maltas "zelta pasi"?
Firmas "Henley & Partners" informācija liecina, ka Maltas valdība vēlas, lai katrs no pretendentiem uz pilsonību sniegtu pavadvēstuli, kurā izklāstīts, kā viņi plāno veidot saikni ar Maltu.