Paraugi nosūtīti vīrusa genoma izpētei, lai noteiktu, vai ūdelēs nav notikusi vīrusa mutācija. Tas ir iztrūkstošais faktors, lai pieņemtu gala lēmumu attiecībā uz ūdeļu nākotni.
Ar Covid-19 saslimuši astoņi ūdeļu audzētavas darbinieki.
"Šobrīd mēs zinām, kādi ir cilvēku sekvenēšanas rezultāti, un pietrūkst datu par ūdelēm," stāstīja PVD pārstāvis.
Ja nebūs būtiskas atšķirības vīrusa genoma sekvencēs no darbinieku sekvenēšanas rezultātiem, ja sekvences ir pilnīgi vienādas, tas pierādītu, ka cilvēki ir ienesuši slimību ūdeļu fermā.
Tādā gadījumā arī varēs secināt, ka, ūdeļu slimībai cirkulējot, dzīvniekiem inficējot viens otru, ūdeļu fermā nav notikušas mutācijas – “vīruss ir neizmainīts, tāds, kāds iegāja, tāds viņš ir. Tas ir ļoti svarīgi, lai tālāk spriestu par šo tālāko uzraudzību,” norādīja Olševskis.
Tad ūdelēm nedraudēs radikāli pasākumi.
Un, pat ja sekvences atšķiries un atklāsies vīrusa mutācija, tas vēl nenozīmēs, ka ūdeles jālikvidē.
"Ne visas šīs mutācijas ir tādas, kuras ūdeles var nodot cilvēkiem, jo piemēram. Lietuvā, kur ir četras ūdeļu novietnes skartas kopš novembra, joprojām tur strādā cilvēki, un saslimšana pēc tam nav konstatēta, kaut arī ūdelēm šis vīruss bija izmainīts. Viņš nedaudz var izmainīties, bet tas nenozīmē, ka rada bīstamību cilvēkiem,"Olševskis.
Ja vīrusa mutācija nav spēcīga, tas nav tik attīstīts, lai varētu atkal inficēt cilvēku. Tas ir novērots kaimiņos Lietuvā. Šobrīd ir zināmas divas valstis, kur vīruss ūdelēs ir pārveidojies un nonācis atpakaļ pie darbiniekiem. Tā ir Nīderlande un Dānija, kur šī iemesla dēļ izkāva ūdeles.