Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

Covid-19 pandēmija atsviedusi dzimumu līdztiesību atpakaļ par vienu paaudzi (3)

Raksta foto
Foto: ChristianChan/shutterstock.com

Jaunā koronavīrusa pandēmija ir par vienu paaudzi atsviedusi atpakaļ iecerēto dzimumu līdztiesību pasaulē, konstatēts ziņojumā, ko trešdien publicēja Pasaules ekonomikas forums (WEF).

Ziņojumā lēsts, ka globālās dzimumu līdztiesības panākšanai paredzētais laiks, kas pirms gada publicētā ziņojumā bija aprēķināts kā 99,5 gadi, tagad ir pieaudzis līdz 135,6 gadiem.  

Sievietes pandēmijas laikā ir zaudējušas darbu vairāk nekā vīrieši - tas noticis ar 5% sieviešu un 3,9% vīriešu, teikts ziņojumā, atsaucoties uz Starptautiskās Darba organizācijas (ILO) datiem. Tas daļēji noticis tāpēc, ka sievietes biežāk strādā nozarēs, kuras smagāk skāruši pandēmijas dēļ noteiktie ierobežojumi.

Sievietes arī nesamērīgi vairāk ir ietekmējusi aprūpes iestāžu slēgšana, jo uz sievietēm vairāk gulstas mājsaimniecības darbi, bērnu aprūpe un gados vecu cilvēku aprūpe.

Ziņojumā arī norādīts uz vēsturiski zemu sieviešu pārstāvību strauji augošajās "rītdienas darbavietās".

Sievietes sastāda 14% no strādājošajiem mākoņdatošanā, 20% - inženierzinātnēs, un 32% - datu un mākslīgā intelekta nozarē, teikts ziņojumā.

"Pandēmija ir fundamentāli ietekmējusi dzimumu līdztiesību gan darbavietā, gan mājās, atsviežot atpakaļ progresa gadus. Ja mēs gribam dinamisku nākotnes ekonomiku, ir vitāli svarīgi, lai sievietes būtu pārstāvētas rītdienas darbavietās," sacīja WEF ģenerāldirektore Saadija Zahidi. 

Ziņojumā arī pieminēta augoša politiskā dzimumu nelīdztiesība valstīs ar lielu iedzīvotāju skaitu un tikai neliela ekonomiskās dzimumu nelīdztiesības samazināšanās kopš pērnā gada.

Veselības aprūpes jomā jau ir likvidēti 95% no dzimumu nelīdztiesības. izglītībā 37 valstis ir panākušas dzimumu līdztiesību, bet vēl ir vajadzīgi 14,2 gadi, lai to sasniegtu pilnībā. 

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu