10 gadus pēc postošās zemestrīces un cunami, kas izraisīja kodolkatastrofu Japānas ziemeļos, iedzīvotāji atkal aplūkoja vietas, kuras uzreiz uzjundīja divējādas sajūtas, vēsta laikraksts "The New York Times".
Tomoko Kobajaši ar savu vīru dzīvoja aptuveni 20 kilometru attālumā no Fukušimas atomelektrostacijas (AES), kur notika kodolkatastrofa. Kad pāris evakuējās, nebija laika savākt mantas un ģimenes iemīļoto draugu - dalmāciešu sugas suni. Viņi cerēja, ka varēs mājās atgriezties jau pēc dažām dienām.
Tiesa, tas notika tikai pēc pieciem gadiem. Pat tagad, kad kopš 2011. gada 11. marta ir pagājuši mazliet vairāk nekā 10 gadi, Japānas valdība joprojām nav atvērusi ciemus un pilsētas 20 kilometru rādiusā ap Fukušimas AES. Pat, ja šīs vietas būtu atvērtas, neviens no iedzīvotājiem nevēlas atgriezties.
Daži no tiem, kuri atgriezās, domāja, ka ir vērts riskēt ar savu dzīvību paaugstinātā radiācijas līmeņa dēļ. Kobajaši atgriezās, jo viņas bizness bija jāsāk pilnībā no jauna.
"Mums bija savi iemesli, kas lika atgriezties, tāpat bija arī nauda, kas to atļāva. Kaut kādā ziņā tas bija loģisks lēmums," sacīja 68 gadus vecā Tomoko, kurai pieder viesu nams.
Tiesa, vietā, kurā Kobajaši ģimene atgriezās, iedzīvotāji jūtas daudz drūmāki nekā agrāk.