Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

ASV pastiprinās Navaļnija saindēšanas dēļ Krievijai noteiktos eksporta ierobežojumus

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Avigator Fortuner/shutterstock.com

ASV paplašinās eksporta ierobežojumus, ko šomēnes piemēroja Krievijai par opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanu, trešdien paziņojusi ASV Tirdzniecības ministrija.

No ceturtdienas uz Krieviju būs liegts eksportēt vēl vairākas preces, ko ASV kontrolē nacionālās drošības interesēs, tostarp vairākas tehnoloģijas un programmatūras.

"Tirdzniecības ministrija ir apņēmusies liegt Krievijai piekļuvi sensitīvām ASV tehnoloģijām, kas var tikt novirzītas tās postošajām ķīmisko ieroču aktivitātēm," paziņoja ministrija.

Navaļnija saindēšanas dēļ ASV eksportu uz Krieviju ierobežoja 2.martā, kad arī noteica sankcijas septiņām augsta ranga Krievijas amatpersonām, tostarp Krievijas Federālā Drošības dienesta (FDD) direktoram Aleksandram Bortņikovam.

Savienotās Valstis iekļāvušas "melnajā sarakstā" arī 15 uzņēmumus un iestādes, bažījoties, ka tās varētu palīdzēt Krievijai ķīmisko ieroču izstrādē.

44 gadus vecais Navaļnijs tika aizturēts 17.janvārī Maskavas Šeremetjevas lidostā pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

Navaļnijs uzskata, ka aiz viņa saindēšanas stāv Kremlis, kas šīs apsūdzības noraidījis.

Federālais Sodu izpildes dienests Navaļnija aizturēšanu skaidroja ar to, ka Navaļnijs esot pārkāpis viņam 2014.gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus, un tiesa to nomainīja pret reālu cietumsodu.

Navaļnija apcietināšana Krievijā izraisīja plašus protestus, kuru laikā policija aizturēja aptuveni 11 000 cilvēku.

Navaļnijs lietu, kurā 2014.gadā tika notiesāts par krāpšanos, uzskata par safabricētu, un Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) 2017.gadā atzina, ka šajā lietā pārkāptas opozicionāra tiesības uz taisnīgu lietas izskatīšanu. Navaļnijam tika izmaksāta kompensācija, tomēr Krievijas Augstākā tiesā spriedumu atzina par likumīgu un atteicās to mainīt.

ECT februārī pieprasīja Navaļniju atbrīvot, jo saskata prasītāja veselības un dzīvības apdraudējumu. Taču Krievijas valdība noraidīja ECT prasību, nodēvējot to par nelikumīgu jaukšanos Krievijas iekšējās lietās.

Krievijas amatpersonas ir noraidījušas arī ASV un Eiropas Savienības (ES) aicinājumus atbrīvot Navaļniju un pārstāt apspiest viņa atbalstītājus.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu