Klimata pārmaiņas, kapitālisms un vīrusi draud neatgriezeniski iznīcināt gumijkokus. Vai mums jau laikus ir jāmeklē alternatīvi gumijas ieguves avoti, kamēr nav par vēlu, skaidro raidsabiedrība BBC.
Dabīgais kaučuks ir unikāli elastīgs un ūdensizturīgs materiāls. Tas tiek izmantots transportlīdzekļu riepās, apavu zolēs, dzinējos, ledusskapju blīvēs, lai izolētu vadus un citas elektroniskas detaļas. To lieto prezervatīvos un apģērbā, sporta bumbās un medicīniskajā aprīkojumā. Īpaši pēdējā gada laikā tam ir bijusi galvenā loma individuālajos aizsarglīdzekļos un tērpos, ko valkā ārsti un medmāsas visā pasaulē.
Gumijai ir tik liela nozīme, ka tā ir iekļauta ES kritisko izejvielu sarakstā. Diemžēl ir novēroti signāli, ka dabiskais kaučuks pasaulē varētu beigties, tāpēc zinātnieki jau laicīgi sākuši meklēt risinājumus, kamēr nav par vēlu.
Kā tik svarīga prece vispār ir nonākusi šādās briesmās?
Dabisko kaučuku visā pasaulē - apmēram 20 miljonus tonnu gadā - gandrīz pilnībā ražo neskaitāmi mazsaimnieki, kas tropiskajos mežos apstrādā nelielus zemes gabalus.
Miljoniem šo strādnieku aprūpē gumijkokus Taizemē, Indonēzijā, Ķīnā un Rietumāfrikā, uzmanīgi noņemot koku mizu, lai iegūtu pienaini baltu sulu, kas tiek veidota loksnēs un žāvēta saulē. Šie lauksaimnieki nodrošina 85% no pasaules dabiskā kaučuka eksporta.