Visu Eiropas Savienībā (ES) reģistrēto vakcīnu pret Covid-19 paredzamie guvumi joprojām atsver to riskus, atsaucoties uz Eiropas Zāļu aģentūru (EZA), uzsver Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA).
ZVA: Visu ES reģistrēto vakcīnu pret Covid-19 paredzamie guvumi joprojām atsver to riskus
Šonedēļ Dānija, Norvēģija, Islande un vēlāk arī Īrija paziņoja, ka piesardzības nolūkos uz laiku aptur vai plāno apturēt potēšanu ar "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu, jo dažiem pacientiem pēc potēšanās izveidojušies asins recekļi. Igaunija ieteikusi neizmantot "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19 cilvēkiem ar trombozes risku, bet neplāno apturēt šīs vakcīnas izmantošanu.
Tikmēr Latvijā pēc Austrijas zāļu uzraudzības kompetentās iestādes lēmuma apturēt "AstraZeneca" vakcīnas vienas sērijas izmantošanu Veselības inspekcija un ZVA 9.martā "papildu piesardzības nolūkā" uz laiku apturēja konkrētās sērijas medikamentu izmantošanu. 12.martā ZVA paziņoja, ka Latvija pašlaik neplāno kopumā apturēt potēšanu ar "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu.
Pēc ZVA sniegtajām ziņām, šobrīd nav konstatēts, ka Latvijā vakcinācija ar šīs sērijas vakcīnām būtu izraisījusi nopietnus veselības traucējumus. Vienlaikus aģentūra atzīmē, ka šīs vakcīnu sērijas kvalitātes izvērtēšana vēl turpinās, un Austrijas savu lēmumu par izvērtējumu varētu sniegt nākamnedēļ.
ZVA svētdien izplatīja paziņojumu, kurā uzsvēra, ka ikviens ziņojums par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts, nepieciešamības gadījumā piesaistot arī Veselības inspekciju un citus speciālistus. Aģentūra aicina ārstus nekavējoties sniegt blakusparādību ziņojumu, ja rodas aizdomas, ka vakcīna, iespējams, izraisījusi blakusparādības.
"Visi saņemtie ziņojumi un visi dati par vakcīnu pret Covid-19 lietošanu tiek nepārtraukti uzraudzīti un analizēti, lai pasargātu sabiedrības veselību un izslēgtu jebkādus riskus," teikts ZVA paziņojumā, "ZVA un Veselības inspekcija kā uzraugošā iestāde seko līdzi situācijai un tās analīzei EZA."
ZVA uzsver, ka saskaņā ar ES izstrādāto nepārtrauktas Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānu šo vakcīnu uzraudzība tiek veikta ievērojami intensīvāk nekā citām zālēm, lai nodrošinātu jaunas drošuma informācijas ātru identificēšanu, apkopošanu un analīzi. Šie pasākumi ļaujot normatīvā regulējuma iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus no dažādiem informācijas avotiem un nepieciešamības gadījumā veikt nepieciešamās reglamentējošas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.
Kā liecina ZVA sniegtā informācija, līdz marta pirmās nedēļas beigām aģentūra bija saņēmusi 592 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām, un 344 no šiem ziņojumiem bija izvērtēti.
Gan skaitliski, gan proporcionāli pret potēto skaitu visvairāk ziņojumu par blakusparādībām pagaidām saņemts par "Pfizer" vakcīnu, kas bija pirmā, kuru sāka lietot Latvijā. Pēc vakcinēšanas ar šo vakcīnu bija saņemti 298 ziņojumi jeb par 0,86% vakcinēšanas epizožu. Par "Moderna" bija saņemti 53 ziņojumi jeb par 0,66% vakcinēšanas epizožu.
Visbiežāk ziņots par blakusparādībām, kas ietilpst vispārējā simptomu kategorijā - reakcija vakcīnas injekcijas vietā, paaugstināta temperatūra, drebuļi un nogurums. Bieži ziņots arī par galvassāpēm, reiboni un miegainību pēc vakcinācijas, kā arī par kuņģa - zarnu trakta simptomiem, piemēram, caureju, sliktu dūšu un vemšanu.
Par "AstraZeneca" vakcīnām līdz marta pirmās nedēļas beigām ZVA bija saņemts 241 blakusparādību ziņojums jeb par 0,61% vakcinācijas epizožu.
Arī lielākā daļa ziņojumu par "AstraZeneca" vakcīnām attiecoties uz zināmām blakusparādībām, piemēram, reakcijām injekcijas vietā, galvassāpēm, drudzi, nogurumu un nogurumu. Retāk blakusparādību ziņojumos esot pieminētas sirdsklauves, apetītes zudums, bezmiegs, auksti sviedri, eritēma, perifērs vēsums vai karstuma viļņi, hipertensija, dzirdes traucējumi, tinīts vai bieža urinācija.
Tikai vienā gadījumā pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas esot ziņots par asins un limfātiskās sistēmas simptomiem - limfadenopātiju.
Paralēli Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis sociālajos tīklos aizstāvēja "AstraZeneca" vakcīnu lietošanu, uzsverot, ka šī ir visvairāk rezervētā vakcīna pasaulē, kura sapotēta jau 16 miljoniem cilvēku un kuras drošums tiek stingri monitorēts.
"Ja ES un ASV to nevēlēsies lietot, tad to dabūs citi, kuri ļoti vēlās vakcinēties pēc iespējas ātrāk," piebilda Dumpis.
ZVA aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām aģentūrai, tostarp ziņojumu var iesniegt arī elektroniski.