"Par laimi, vakcinācijas portfeļa izvēle nav politisks lēmums, un ceru, ka Latvijas Republikā tas arī nekad nemainīsies. Šo novērtējumu var veikt augsti profesionāli speciālisti (..) Tieši šādi cilvēki, kas ir pārstāvēti Imunizācijas valsts padomē, novembra sākumā, vērtējot iespējamo iepirkuma komplektāciju (..), lēma likt lielāku uzsvaru uz AstraZeneca," atvadu preses konferencē pēc demisijas pieprasījuma 5. janvārī teica toreizējā veselības ministre Ilze Viņķele.
Šajā paziņojumā divas daļas ir nepatiesas. Pirmā – tāds Imunizācijas valsts padomes (IVP), kas ir zinātnieku un ierēdņu vienība konsultēšanai par dažādiem vakcīnu jautājumiem, lēmums vienkārši nav atrodams, secināja Re:Baltica, izpētot pieejamos padomes sēžu protokolus.
"Muļķības. Pilnīgas muļķības. Mēs vispār nemaz to nevarējām ietekmēt," Re:Baltica Viņķeles teikto komentēja IVP vadītāja Dace Zavadska (Viņķele atteicās komentēt, par kādu sanāksmi viņa runā).
Taču pat Zavadska, kas šobrīd ir Latvijas galvenā autoritāte vakcīnu jautājumos, sakās nezinām, kas pieņēma lēmumu par AstraZeneca kā Latvijas galveno ieroci cīņai pret Covid-19.
Re:Baltica apkopotā informācija gan no Eiropas Komisijas (EK), gan Lietuvas un Igaunijas veselības resoriem rāda, ka sākotnēji lielā izvēle par labu AstraZeneca ir drīzāk apstākļu sakritība. Tā pirmā pabeidza sarunas ar EK, un vakcīnas solīja gan lētas (1,78 eiro iepretim BioNTech/Pfizer 12 eiro), gan vieglas lietošanā, gan piegādes jau decembrī. Tas vēlāk nenotika, bet līguma noslēgšanas laikā augustā to nevarēja zināt.
Vakcīnu iepirkuma process notiek šādi. Pirmajā solī augustā Eiropas Komisija dod ES valstīm piecas dienas pievienoties līgumam ar AstraZeneca. Visas piekrita. Garantētais devu skaits tiek rēķināts iepretim iedzīvotāju skaitam (tā saucamais pro rata), bet valstīm vienmēr ir iespēja pieteikties arī uz vairāk vai mazāk. Rezultātā izveidojas tā saucamā tirgus tabula (bazaar table), par kuras lielumiem visi vienojas. Tad katrs nosūta savu precīzo pasūtījumu. Tāds pats process ir arī visu citu vakcīnu iepirkumam.