Mēsli ventilatorā trāpa divas dienas pirms Ziemassvētkiem.
21. decembra vakarā ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (JV) piezvanīja Igaunijas kolēģis, lai pajautātu, vai Latvija tiešām atteikusies no piedāvātajām papildus BioNTech/Pfizer vakcīnu devām. Gan Igaunijā, gan Lietuvā nākamajā dienā bija ieplānotas valdību ārkārtas sēdes, lai lemtu par pirkšanu.
"Neko nezinājām, jo šāda veida piedāvājumi neiet caur Ārlietu ministriju, bet kolēģis teica, ka Lietuva domā un Latvija it kā atteikusies. Vēlāk arī Whatsapp atsūtīja tādu pašu tekstu – ka atteikusies," Re:Baltica apliecināja Rinkēvičs. Piedāvājums bijis pēkšņs, termiņš īss. ĀM valsts sekretārs zvanījis Veselības ministrijas (VM) vadībai, ministrs — premjera birojam.
"No VM pirmā atbilde bija, ka neko nezinām. Pēc premjera biroja zvana viss strauji iekustējās, bija tāds ups moments, un jautājums jau nākamajā dienā bija valdībā," saka Rinkēvičs.
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
Tā bija pirmā reize, kad valdība pēc būtības lēma par vakcīnu iepirkumu, nevis vienkārši piešķīra naudu vai noklausījās optimistiskus veselības ministres Ilzes Viņķeles ziņojumus (A/Par!). Un saprata, ka process ir salaists dēlī.
Notikušā hronoloģiju Re:Baltica restaurēja pēc slēgto valdības sēžu ierakstiem, kur šis temats apspriests no septembra līdz janvārim (pilnie atšifrējumi attiecīgajā vietā pievienoti tekstam).
2020. gada jūnijs
Eiropas Savienība (ES) jūnijā vienojas vakcīnas pirkt centralizēti. Sarunas vadīs Eiropas Komisija (EK), devas valstīm piedāvās pēc iedzīvotāju skaita. Šajā brīdī veselības ministre un resora vadība var sākt veidot saprotamu un uzraugāmu sistēmu, kā komplektēt vakcīnu portfeli. Tas nenotiek. Viņķele Re:Baltica skaidro, ka to noteikuši divi apsvērumi – visu citu vakcīnu iegāde ir ekspertu, ne ministru līmeņa jautājums, un valdības diskusijas par pandēmiju bijušas “mokošas, haotiskas, smagnējas, lēmumus muļļājot desmitiem stundu un pat dienām”, tāpēc baidījusies, ka lēmumu pieņemšanu paralizēs. Turklāt premjers neesot šādu sistēmu prasījis. “Tas nevienu neinteresēja,” apgalvo Viņķele. “Nu, ļoti fragmentāri.”