Jāsaka, ka mums tomēr ir paveicies, ka dzīvojam digitālā laikmetā - bez "Zoom", "WhatsApp" un tām līdzīgām programmām mēs pandēmijas laikā dzīvotu krietni veintulīgākā realitātē.
Neraugoties uz to, grupas čatu platformas no lietotāja pieprasa tulītēju uzmanību un zināmu intimitāti, kas var izraisīt stresu.
"Viens no iemesliem, kādēļ grupas čati izraisa trauksmi, ir mūsu iekšējā vajadzība tūlītēji atbildēt uz ziņu, kam pievienojas virtuālajā pasaulē valdošais pieņēmums, ka uz ziņām ir jāatbild pēc iespējas ātrāk," stāsta Eliass Aboujaoude, Stenfordas universitātē strādājošs psihiatrs, kurš specializējas tehnoloģiju un psiholoģijas saskares laukā.
Tūlītēja neatbildēšana izraisa trauksmi un var radīt sajūtu, ka pārkāpjam virtuālo etiķeti. Čatiem ir raksturīga vēl kāda cita nepatīkama iezīme - ziņas šajā komunikācijā ātri vien sakrājas un garu sarakšu lasīšana var būt ne mazāk mokoša, kā rakšanās cauri "e-pastu kalnam".
"Šī iemesla dēļ daudzi jūt spiedienu atbildēt uzreiz, lai neiegūtu "komunikācijas parādu"," bilst Bērnijs Hogans, Oksfordas Interneta institūta pētnieks.
Pirms pandēmijas cilvēki varēja izmantot savas dzīves aizņemto ritmu kā argumentu nelasītām ziņām. Sociāli krietni pieņemamāka bija arī atbilde, ka jūtamies noguruši un nevēlamies socializēties - patreizējos apstākļos daudzi kaunējas no šāda veida atklātības, saprotot, ka daudziem šis ir vienīgais socializācijas veids.
"Pirms Covid-19 pandēmijas daudzi no mums spēja krietni veiksmīgāk piedalīties šajā tūlītējās atbildēšanas rituālā. Tas, cik intensīva un bieža ir kļuvusi šāda veida komunikācija pašlaik, rada spēcīgu šķērsli mentālajai labsajūtai," stāsta Aboujaoude.