Lai arī Latvijā līdz šim atrasti deviņi Lielbritānijas paveida Covid-19 infekcijas gadījumi, tā izplatība pagaidām nepārsniedz pāris procentus, portālam "Apollo" pastāstīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.
Lai iegūtu pēc iespējas plašāku pārskatu, laboratorijām ir uzdevums pēc nejaušības principa atlasīt 10% Covid-19 paraugu, tāpat ir īpašie gadījumi, piemēram, kad ir aizdomas, ka persona inficējusies ar lipīgāko koronavīrusa paveidu. No šiem 10% nejauši tiek atlasīts vēl mazāks skaits, kam veic sekvencēšanu, lai noskaidrotu, ar kādiem vīrusa celmiem cilvēki inficējušies.
Līdz šim lielākajā daļā gadījumu, kad konstatēts Lielbritānijas Covid-19 variants, iepriekš bijušas aizdomas, ka inficēšanās notikusi tieši ar to, norādīja Kloviņš.
"Pašreiz izplatība varētu būt 1-2% līmenī," viņš piebilda. "Precīzi ar tik mazu skaitli nevar pateikt, bet daudz viņš nav."
Pašlaik latviešu speciālisti strādā pie tā, lai šie dati būtu pieejami arī starptautiskajās tiešsaistes datubāzēs, kurās viegli izsekot dažādu koronavīrusa celmu izplatībai.
Jau ziņots, ka jaunais Covid-19 variants, kas sākotnēji konstatēts Lielbritānijā, pēc slimības smaguma norises neatšķiras no esošā, bet tā atšķirība ir augstāks lipīgums - līdz pat 70% salīdzinājumā ar līdz šim cirkulējošiem SARS-CoV-2 celmiem.
Kas ir Lielbritānijas Covid-19 paveids?
Pirmo reizi tas tika noteikts septembrī. Novembrī aptuveni ceturtdaļa Covid-19 gadījumu Londonā bija ar jauno variantu. 2020. gada beigās jaunais variants kļuva par dominējošo Lielbritānijā, bet 2021. gada otrajā nedēļā - arī Īrijā.