Šogad apritēs 105 gadi kopš, iespējams, neticamākās cilvēku izglābšanās. Polārpētnieka Sera Ernesta Šekltona ambiciozā Antarktīdas ekspedīcija neveiksmi piedzīvoja jau pašā sākumposmā, kuģim iestrēgstot ledājos. Par spīti ledainajiem apstākļiem, Šekltona komandai izdevās nonākt atpakaļ civilizācijā dzīviem, taču glābšanās operācija prasīja 20 mēnešus un nežēlīgus izdzīvošanas paņēmienus, ziņo portāls "History.com".
Visu gadu kuģis ir iesprostots, ledus stumj un saspiež tā korpusu. Visbeidzot - 1915. gada 27. oktobrī parādās jauns spiediena vilnis, kas paceļ kuģa pakaļgalu, kā arī norauj stūres un ķīļa mehānismu. Aukstais ūdens sāk gāzties iekšā.
"Viņa dodas [dzelmē], zēni. Ir laiks kāpt ārā," ar asarām acīs nāca paziņojums.
Britu polārpētnieks Sers Ernests Šekltons un viņa apkalpe uz britu ekspedīcijas kuģa "Izturība" bija iesprūduši ledū jau 10 mēnešus, taču viņi bija sagatavojušies tam brīdim, kad būtu jāpamet kuģis. Uz klāja esošie vīri izņēma visas vajadzīgākās mantas un uz ledus izveidoja nometni. 25 dienas vēlāk "Izturības" daļēji redzamais vraks pazuda zem ledus uz visiem laikiem.
Ambiciozais ekspedīcijas mērķis
1914. gada 5. decembrī "Izturība" ("Endurance") devās no Atlantijas okeāna dienvidos esošās Dienviddžordžijas uz Antarktīdu. Uz kuģa bija 27 vīrieši (ieskaitot vienu bezpajumtnieku, kurš kļuva par kuģa pārvaldnieku), 69 suņi, kā arī viens runcis, kuru kļūdainā kārtā dēvēja par Čipijas kundzi.
Ekspedīcijas vadītājam seram Ernestam Šekltonam iepriekš divreiz nebija izdevies sasniegt Dienvidpolu, bet nu viņš bija nolēmis kļūt par pirmo cilvēku vēsturē, kurš šķērsotu Antarktīdu.