Covid-19 ietekmi izjūt ikviens - daudzi nevar strādāt vai ir mainījušies darba apstākļi vai ienākumi, daļa sabiedrības ir riska grupās, tādēļ gan viņiem pašiem, gan viņu tuviniekiem jāievēro īpaša piesardzība. Tikmēr pusaudžiem, kam statistiski ir mazāki ar Covid-19 saistītie riski, ilgtermiņā pašreizējo apstākļu sekas varētu izpausties vissmagāk. To, kā viņi jūtas šajā laikā un ko darīt, lai novērstu potenciālos riskus viņu psihiskajai veselībai, centās noskaidrot portāls "Apollo".
Pusaudžu vecums ir īpaši nozīmīgs ar to, ka šajā laikā joprojām attīstās cilvēka organisms, veidojas identitāte un bērni pakāpeniski sāk kļūt par pieaugušajiem. Īpaši liela nozīme ir draugiem un sociālajām attiecībām. Savukārt to trūkums var pasliktināt psihisko veselību.
"Skola ir pazudusi, sporta aktivitātes ir pazudušas, interešu izglītība ir pazudusi. Un pusaudžu vecumposmā socializācija, identitātes veidošanās ir ļoti svarīgs uzdevums, un, ja nav iespējas, pasliktinās pašsajūta un pieaug dažādi riski," skaidroja Bērnu klīniskās universitātes psihiatrs Ņikita Bezborodovs.
Arī pusaudži norāda, ka tieši draugu un kopīgu aktivitāšu pietrūkst visvairāk.
"Es jūtos, protams, daudz sliktāk, daudz garlaicīgāk, kad visu laiku jāpaliek mājās," stāsta 13 gadus vecais Otto (visu rakstā minēto bērnu vārdi mainīti).
"Man ar labāko draugu bija tāda tradīcija, mēs katru nedēļu gājām uz kino, noskatījāmies jaunāko filmu. Un tagad vairs nevar."
16 gadus vecā Ilze Covid-19 ietekmi izjutusi ļoti personīgi - to izslimojusi visa viņas ģimene, bet vecmamma mirusi. Pašreizējos apstākļus viņa raksturo vienā vārdā - vientulība.