Tomēr priekšlikums nolikts plauktā ar solījumu to izskatīt tad, kad lems par ierobežojumu mazināšanu.
Atbildīgie ierēdņi ir pārliecināti, ka grāmatas var cilvēku aizturēt veikalā ilgāk, nekā tas šajos apstākļos būtu pieļaujams.
"Grāmatas tīri dabiski ir saistītas ar to, ka cilvēki, pirms viņas pirkt, tās apskata, palasa, un tādējādi šajā konkrētajā veikalā pavada ievērojamu laika sprīdi, kas var būt kritiski, inficējoties ar vīrusu," ir pārliecināts Valsts kancelejas direktors Citskovskis.
Par spīti tam, ka grāmatas nav iekļautas pirmās nepieciešamības preču sarakstā, grāmatnīcas turpina darbu un norobežojošās lentes ir kļuvušas par katra veikala interjera sastāvdaļu. Grāmatnīcām ir atļauts tirgot grāmatvedības preces, piezīmju blokus, kalendārus, bet grāmatas var pārdot tikai tiem pircējiem, kas tās pieteikuši internetā vai telefoniski.
Renāte Punka atzīst, ka cilvēki, ienākot veikalā, apmulst: "Cilvēks patērē īstenībā veikalā vairāk laika. Viņš kontaktējas ar pārdevēju, kura palīdzība viņam ir nepieciešama, daudz ilgāk. Epidemioloģiskā situācija caur šādiem liegumiem nevis uzlabojas, bet gluži otrādi, tā kļūst bīstamāka."
SIA "Jānis Roze" direktore Ināra Beļinkaja uzskata, ka "tas ir absolūts absurds. Galvenais būtu nodrošināt šo distanci cilvēkam no cilvēka un atļaut iegādāties visu, ko viņiem vajag."
Grāmatu izdevēju zaudējumi pēdējās sešās nedēļās ir iespaidīgi. Ja decembrī apgrozījuma kritums bija 10 procenti, janvārī jau 70%. Grāmatas krājas veikalu un noliktavu plauktos, manuskripti nenonāk tipogrāfijā. Izdevniecība "Zvaigzne ABC" jau slēgusi vienu no savām 34 grāmatnīcām.