Daudzi domā, ka vīrusi pastāv, lai tikai cilvēcei nodarītu postu un ciešanas. Pēdējo simtu gadu laikā tie ir paņēmuši neskaitāmas dzīvības un periodiski pat ievērojamu skaitu no pasaules iedzīvotājiem. Sākot no 1918. gada "spāņu gripas" epidēmijas, kurā gāja bojā 50 līdz 100 miljonu cilvēku, līdz aptuveni 200 miljoniem cilvēku, kuri miruši no bakām 20. gadsimtā. Pašreizējā Covid-19 pandēmija ir tikai viena no notiekošās un nebeidzamās nāvējošo vīrusu uzbrukumu sērijas, ziņo raidsabiedrība BBC.
Ja būtu iespēja, ka ar "burvju nūjiņu" varētu visus vīrusus pazudināt, iespējams, lielākā daļa cilvēku vēlētos izmantot šādu iespēju, jo sevišķi tagadējos apstākļos. Tomēr tā būtu ļoti nāvējoša kļūda - patiesībā nāvējošāka nekā jebkurš iespējamais vīruss.
"Ja pēkšņi pazustu visi vīrusi, pasaule būtu brīnišķīga vieta apmēram pusotru dienu, un tad mēs visi nomirtu," saka Tonijs Goldbergs, Viskonsinas Universitātes - Medisonas universitātes epidemiologs.
"Visas būtiskākās lietas, ko vīrusi pasaulē dara, atsver sliktās lietas," turpina Goldbergs.
Lielākā daļa vīrusu nav patogēni cilvēkiem, un daudziem no tiem ir būtiska loma ekosistēmu veicināšanā. Citi vīrusi nodrošina atsevišķu organismu veselību - sākot no sēnēm un augiem, beidzot ar kukaiņiem un cilvēkiem. "Mēs dzīvojam līdzsvarā. Pilnīgā līdzsvarā, un vīrusi ir tā sastāvdaļa. Es domāju, ka mēs būtu "pagalam" bez vīrusiem," saka Suzena Lopesa Šarretona, Meksikas Nacionālās autonomās universitātes virusoloģe.
Vairums cilvēku neapzinās vīrusu lomu dzīvības nodrošināšanai lielākajai daļai dzīvo organismu, jo mums ir tendence koncentrēties tikai uz tiem vīrusiem, kuri cilvēcei nodara ļaunumu. Gandrīz visi virusologi pēta tikai patogēnus; tikai nesen daži drosmīgi pētnieki ir sākuši izmeklēt vīrusus, kas mūs un mūsu planētu uztur pie dzīvības, nevis nogalina.