Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona Ziemassvētku vakarā noslēgtais tirdzniecības līgums ar Eiropas Savienību (ES) jau ietekmē iedzīvotāju ikdienu, atstājot ES muitas un regulatīvo teritoriju. Fakts, ka par darījumu tika panākta vienošanās tikai nedēļu pirms tā stāšanās spēkā, nozīmēja, ka tas neizbēgami ietekmēs neskaitāmus Lielbritānijas uzņēmumus, ziņo CNN.
Neskatoties uz Džonsona atkārtotajiem apgalvojumiem, ka "Brexit" ir lieliska iespēja Lielbritānijas eksportētājiem un tas varētu izraisīt kaut kādu brīvās tirdzniecības atjaunošanos, taču realitāte ir ļoti atšķirīga.
Tiek ziņots, ka tikko nozvejotas zivis tiek atstātas sapūšanai, jo eksportētāji nevar tās nogādāt ES, bet loģistikas uzņēmumi ir skeptiski, ka gan importēšana, gan eksportēšana ilgtermiņā būs dzīvotspējīga daudziem uzņēmumiem.
"Brexit" un Covid-19 pandēmijas dēļ Lielbritānijas ekonomika pirmajā ceturksnī strauji samazinājās, liecina "IHS Markit" piektdien, 22. janvārī, publicētie dati, kas liecina par divkāršu recesiju.
Džonsona publiskie izteikumi šajā jautājumā liecina, ka viņš nepievērš uzmanību realitātei, ar kuru saskaras daudzi.
Lielbritānijas valdības pārstāvis "CNN Business" par tirdzniecības šķēršļiem norādīja: "Jau no paša sākuma bija skaidrs, ka mēs pametīsim muitas savienību un vienoto tirgu, kas nozīmēja, ka pēc pārejas perioda beigām būs jauni procesi. Tie tika plaši izplatīti mūsu sabiedrības informēšanas kampaņā."
Smagi skarta zvejniecības nozare
Lielākais piemērs tam, ko "Brexit" nodara Lielbritānijas ekonomikai, ir Skotijas zvejniecības nozare. Neskatoties uz valdības apgalvojumiem "Brexit" sarunu laikā, ka zvejniecības nozare bija ļoti tuvu tās prioritāšu saraksta augšgalam, pastāv reālas bažas, ka visa nozare var sabrukt dažu nedēļu laikā.