Lai gan metodei ir attāla līdzība ar akupunktūru (90% no akupunktūras punktiem sakrīt ar miofasciālajiem), atšķirībā no tradicionālās ķīniešu medicīnas tā balstās uz zinātniski pamatotu teoriju un tai ir cits pielietojums, proti, skeleta muskuļu, fasciju disfunkcijas novēršana un sāpju impulsu mazināšana.
To iesaka pacientiem ar ierobežojumiem kustību apjomā, ko izraisa sarautas muskuļu šķiedras, saspringtas muskuļu joslas, fasciāli saaugumi, rētaudi, radikulopātijām, starpskriemeļu disku patoloģijām, migrēnu un tensijas tipa galvassāpēm un virkni citu veselības traucējumu."
Kontrindikācijas un piesardzība
Kā ikvienai metodei, tai ir arī kontrindikācijas, piemēram, grūtniecība, it īpaši pirmajā trimestrī, asins recēšanas slimības, tūskas, HIV, akūtas imūnas slimības, epilepsija, asinsvadu patoloģijas. To neizmanto arī bērniem līdz 12 gadu vecumam (vajadzīga vecāku piekrišana), kā arī tad, ja pacientam bail no adatām vai viņš nespēj izstāstīt par savām sāpju sajūtām.
Miofasciālo palaidējpunktu adatošanu veic algologs, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsts, sporta ārsts vai manuālās medicīnas ārsts.
"Vispirms speciālists iztausta saspringto muskuli, nosakot tajā pastiprināta jutīguma punktu. Tad ar adatu kapsulā, kas speciāli paredzēta tieši šai procedūrai, tiek caurdurta āda.
Trīsdesmit sekunžu laikā adata tiek ātri virzīta iekšā ārā zemādā. Pēc tam speciālists novērtē, vai mezgliņš ir samazinājies vai izzudis, un, ja tas ir noticis, adatošanu var pārtraukt.
Kopumā procedūra ar visu iepriekšējo izmeklēšanu ilgst 15-20 minūtes. Dažreiz pēc procedūras novēro muskuļu sāpīgumu, kas izzūd vienas divu dienu laikā. Parasti vienas sesijas laikā adatošanu veic ne vairāk par pieciem muskuļiem. Procedūru var veikt divas reizes nedēļā, līdz samazinās muskuļu sāpes, taču parasti efekts ir tūlītējs un atkārtot to nav nepieciešams," stāsta Vladimirs Gromakovskis. Ja muskulis atrodas nervu, asinsvadu, limfmezglu tuvumā vai locītavu, krūškurvja, vēdera, pēdu un plaukstu rajonā, drošības apsvērumu dēļ to veic ultrasonogrāfijas kontrolē.