Vai esat kādreiz nospiedis luksofora pogu uz gājēju pārejas un nodomājis, vai tā patiešām darbojas? Vai arī uzsitis pogai "aizvērt durvis" liftā, nojaušot, ka tai faktiski nav nekādas jēgas? Jūs tāds neesat viens, un jums varētu būt taisnība. Pasaule ir pilna ar pogām, kas īstenībā neko nedara, vēstī raidsabiedrība CNN.
Dažreiz tās sauc par "placebo pogām" - pogas, kas ir mehāniski drošas un var tikt nospiestas, bet nesniedz nekādu funkcionalitāti. Tomēr, tāpat kā "placebo tabletes", šīs pogas joprojām var kalpot kādam nolūkam, uzskata Hārvardas psiholoģe Elena Langere, kura aizsāka koncepciju "kontroles ilūzija".
Langere teikusi, ka šīm pogām patiešām ir psiholoģiska ietekme. Tā, veicot kādu darbību, cilvēki izjūtot kontroles sajūtu pār situāciju, tādēļ jūtas labāk.
Vai mēs kontrolējam gājēju pāreju?
Ņujorkā darbojoties tikai aptuveni 100 no 1000 gājēju pārejas pogām, rakstiski apstiprināja pilsētas Transporta departamenta pārstāvis. Šis skaits pēdējos gados nepārtraukti samazinājies. Kad laikraksts "New York Times" atklāja, ka lielākā daļa Ņujorkas pogu 2004. gadā nedarbojas, aptuveni 750 joprojām bija darbspējīgas.
Nākamā varētu sekot satiksmes pasliktināšanās. Gājēju pāreju signāli parasti tika uzstādīti pirms sastrēgumi bija sasnieguši mūsdienu līmeni, un laika gaitā tie sāka traucēt luksoforu sarežģīto pārvaldību.
Kamēr ceļu satiksmes signālu funkciju pārņēma modernākas sistēmas, piemēram, automatizētie luksofori vai satiksmes sensori – pogas bieži vien atstātas, nevis aizstātas par papildus līdzekļiem.