Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Pieaugot no Covid-19 mirušo skaitam, RAKUS darbu sācis mobilais morgs (3)

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Gaiļezers" Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs, anesteziologs reanimatologs Oļegs Šuba (no kreisās) veic traheostomijas operācijas COVID-19 pacientam. Ilustratīvs attēls.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Gaiļezers" Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs, anesteziologs reanimatologs Oļegs Šuba (no kreisās) veic traheostomijas operācijas COVID-19 pacientam. Ilustratīvs attēls. Foto: Edijs Pālens/LETA

Pieaugot no Covid-19 mirušo cilvēku skaitam, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) darbu sācis mobilais morgs. No tā simt vietām pirmdien bija aizpildīta trešdaļa, jo četrās jaungada brīvdienās nestrādāja apbedītāji un kapsētas, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Dienas ziņas".

Uz mobilo morgu ved visus tos pacientus, kuri mirst Onkoloģijas centrā, klīnikā "Gaiļezers" un Latvijas Infektoloģijas centrā. Vairākas svētku dienas pēc kārtas, kā tagad – gadumijā – vienmēr nozīmē pārpildītus morgus.

"Brīvdienās nestrādā kapi, nestrādā apbedītāji. Līdz ar to tas ir izaicinājums slimnīcām un morgiem, papildus ir nācis klāt Covid-19. Šis apstāklis lika mums plānot," stāstīja slimnīcas Patoloģijas centra vadītājs Valdis Miķelsons.

Mobilie morgi Covid-19 skartajās valstīs tiek izmantoti bieži. Patiesībā tie ir lieli ledusskapji, kuros citkārt tiek pārvadātas zāles vai citas preces, kam nepieciešama noteikta temperatūra.

"Ietekmējāmies no Amerikas, no Vācijas, no Skandināvijas valstīm, kur šādi risinājumi jau pirmie bija Itālijā. Mums ir mobilais morgs, nodrošinām visu temperatūru, un tas mums palīdz šajā krīzes situācijā," sacīja Miķelsons.

Pilnīgi visi Austrumu slimnīcā mirušie Covid-19 pacienti atrodas mobilajā morgā. Un nereti viņu bēru sarīkošana nav iespējama tādēļ, ka visa pārējā ģimene atrodas karantīnā.

Latvijā mainīti arī apbedīšanas noteikumi, tie vairs nav tik strikti kā pavasarī, kad no Covid-19 miruša cilvēka zārku atvērt bija aizliegts.

"Var glabāt atvērtā zārkā, ievērojot distanci, nav tā kā pavasarī, kad maiss ciet. Bet šobrīd bieži vien radinieki nevar atbraukt laicīgi, jo paši ir karantīnā. Parasti nelaiķis pie mums ir dažas dienas, Covid-19 gadījumā paliek ilgāk par nedēļu," stāstīja Miķelsons.

Pagaidām mobilais morgs noīrēts uz mēnesi. "Es ceru, ka būs uz kādu mēnesi, bet, ja statistika būs tikpat nelaimīga priekš mums, tad tiks pagarināts," norādīja slimnīcas pārstāvis.

Tāpat ir jauns rīkojums par sekcijas jeb autopsijas veikšanu tiem, kuru nāves iemesls ir saslimšana ar Covid-19. Tagad autopsiju vairs neveic tiem nelaiķiem, kam ir vairāk nekā 65 gadi un vēl vismaz divas blakus saslimšanas.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu