Turpmāk, izpildot noteiktus nosacījumus, Liepājas daudzdzīvokļu namu nedzīvojamajās telpās drīkstēs izveidot mazās alkoholisko dzērienu darītavas, atsaucoties uz laikrakstu "Kurzemes vārds", vēsta "liepajniekiem.lv".
Liepājas daudzdzīvokļu namos drīkstēs ražot alkoholu (7)
Pagājušajā nedēļā pilsētas dome grozīja saistošos noteikumus "Par kārtību, kādā tiek izsniegta atļauja vīna, raudzēto dzērienu, dzērienu, starpproduktu vai pārējo alkoholisko dzērienu ražošanai Liepājā", kas līdz šim paredzēja, ka ražošana nav atļauta daudzdzīvokļu namos.
Taču tagad radies pirmais precedents, kad kāds uzņēmējs lūdzis šādu iespēju rast. Adresi un uzņēmumu pašvaldības Juridiskās daļas vadītāja Dace Arāja neatklāja, bet skaidroja, ka jau vasarā šāds iesniegums saņemts un domei bija pienākums to izskatīt.
"Pašlaik tas ir tikai viens konkrēts gadījums, bet šie noteikumi ir vērsti uz visu pilsētu. Konkrētais uzņēmējs savam iesniegumam jau pievienojis arī mājas iedzīvotāju piekrišanu šādai darbībai. Ļoti svarīgi, lai iedzīvotāji saprastu: ja viņi piekrīt, tad kam tieši dod piekrišanu," sacīja Arāja.
Diskusijas par noteikumu grozījumiem pašvaldībā notikušas vairākus mēnešus, konsultējoties arī ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.
Apspriests, vai šādu darbību atļaut visā pašvaldībā vai tikai atsevišķās vietās. Tam, lai to ļautu darīt tikai noteiktās vietās, trūkstot argumentu. Atļaut darītavu tikai kādā vienā pilsētas daļā, bet citā to liegt, trūkstot argumentu:
"Tad varētu teikt, ka pārējie ir diskriminējošā stāvoklī pret šo konkrēto vietu," teica Arāja, "līdz ar to secināts, ka tas ir pieļaujams jebkurā pilsētas daļā."
Domes apstiprinātie grozījumi paredz, ka alkoholisko dzērienu ražošana daudzdzīvokļu mājas nedzīvojamās telpās ir pieļaujama, ja tam piekritusi vairāk nekā puse no mājas kopīpašnieku.
Lai veiktu ražošanu, nepieciešams, lai attiecīgas telpas ir nodalītas no citu īpašnieku telpām un iekļūšanai ražotnē netiktu izmantotas mājas koplietošanas telpas.
Noteikumi paredz, ka ražošanu atļauts iekārtot tikai tad, ja "nedzīvojamās telpas atbilst būvniecības un citos tiesību aktos noteiktajām ventilācijas, ugunsdrošības, pieļaujamā trokšņa līmeņa nepārsniegšanas, piesārņojošo darbību izraisīto smaku novēršanas un mazināšanas prasībām un citām normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, kas saistītas ar sabiedrības tiesībām dzīvot labvēlīgā vidē".
Domes deputāti izteikuši Bažas par to, vai ražošana neradīs pārliekas smakas un trokšņus un kā iedzīvotājiem tad varēs palīdzēt.
Arāja aicināja iedzīvotājus pievērst uzmanību ražošanas iecerei, ja tāda rodas, tieši tad, kad ideja tiek attīstīta un kad notiek projekta saskaņošana būvvaldē.
"Šis ir tas mirklis, kad ir jāskatās, lai tiktu ievērotas un nepārkāptas šīs normas," sacīja Juridiskās daļas vadītāja.
Liepājas domes deputāte Ludmila Rjazanova (S) pauda uzskatu, ka šāda ražotne pazeminās dzīvokļu īpašumu vērtību. Viņa rosināja tādu ieceri atļaut tikai tad, ja visi iedzīvotāji tai piekrīt.
Domnieks Pāvels Sereda (S) sacīja, ka pietiktu, ja 70 procenti dzīvokļu īpašnieku dotu atļauju, un, "ja visas normas tiek ievērotas, viņam nebūtu iebildumu". Tiesa, viņu uztraucot tas, vai ražotne lietotu mājas kopīgo ventilāciju vai ne, jo virtuves ventilācijā uzkrājas tauki un tas var sekmēt aizdegšanos.
Vilnis Vitkovskis ("Liepājas partija") aicināja mēģināt atrast kompromisu starp iedzīvotājiem un uzņēmējdarbību, piebilstot, ka "jāpieļauj kāds atpakaļgājiens.
Domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (LRA) bažas par trokšņiem centās kliedēt, norādot, ka pašvaldības policijai ir trokšņu mērīšanas ierīce. Liepājas mērs arī pauda uzskatu, ka gadījumi, kad uzņēmēji pieteiksies iespējai ražot alkoholu, būs reti.
Deputāti grozījumus pieņēma ar vienpadsmit balsīm par, četri balsoja pret.