Nu jau vairāk nekā deviņus mēnešus Covid-19 pandēmija izmainījusi cilvēku dzīvi visā pasaulē. Kamēr vairums cilvēku nespēj sagaidīt tai galu, daļa joprojām noliedz vīrusa eksistenci vai apšauba tā nopietnību, vai arī vairās ievērot ierobežojumus, kas mazinātu izplatību. To, kāpēc laikā, kad Latvijā saslimstība pieaug, Covid-19 skepse šķietami nemazinās un ko ar to darīt, centās noskaidrot portāls "Apollo".
Ar kādu Covid-19 skeptiķi, visticamāk, saskāries nebūs vien retais - sabiedrībā variē dažādas versijas, sākot ar to, ka slimība ir izdomāta un nekā tāda nav, ka vīruss ir mākslīgi radīts un palaists pasaulē, lai kontrolētu sabiedrību, vai ka tā nopietnība ir vienkārši pārspīlēta.
Turklāt dažādi pašlaik noteikto drošības pasākumu pārkāpumi redzami ik dienu - joprojām daļa cilvēku atsakās nēsāt sejas maskas vai dara to nepareizi, joprojām vērojama drūzmēšanās, piemēram, tirdzniecības vietās, daudzi neievēro divu metru distanci.
Taču tas vien, ka kāds ir skeptisks, piemēram, par masku nēsāšanu, nenozīmē, ka viņš tic sazvērestības teorijām par Covid-19. Tāpat nevar droši atbildēt, ka ticēšana sazvērestībām par vīrusu liecina, ka cilvēks tic arī citām sazvērestības teorijām.
Valdībai netic un tās komunikācija mēdz nebūt konsekventa
"Kāpēc vispār cilvēkiem ir salīdzinoši grūti ievērot šos ierobežojumus, salīdzinot ar pavasari - situācija ir pierastāka un daļai tiem, kas pavasarī bija apzinīgi, pietrūkst mobilizācijas pret ārējo apdraudējumu un šī kļūst par hronisku problēmu," portālam "Apollo" skaidroja Latvijas universitātes sociālās psiholoģijas profesors Ģirts Dimdiņš.