Kamēr Skotija kļuvusi par pirmo vietu pasaulē, kur menstruālās higiēnas preces būs brīvi un bez maksas nodrošinātas ikvienai, kam tās nepieciešamas, Latvijā "menstruācijas", šķiet, joprojām ļoti kutelīgs temats. Par sabiedrības izpratnes veicināšanu šajā jautājumā un nepieciešamajām pārmaiņām sarunā ar portālu "Apollo" stāsta pārmaiņu treneris Arturs Šulcs.
Skotija ir pozitīvs piemērs sabiedrības un tās līderu attieksmē menstruāciju jautājumos, un tam varētu sekot arī citur pasaulē, tomēr, šķiet, Latvijā par to runāt gatavs vien retais.
Jautāts par to, kur slēpjas galvenā problēma, ekperts norāda, ka laika gaitā, dažādu reliģiju ietekmē, tā un citas ar intimitāti saistītas tēmas kļuvušas par tabu.
"Pirmkārt, tas ir ķermeņa un seksualitātes pieņemšanas jautājums. Menstruācijas ir saistītas ar seksuālo un reproduktīvo jomu un, ja raugāmies anatomiski, tās ir saistītas ar jomu, kas atrodas zem jostasvietas. Dažādu reliģiju ietekmē par šo jomu nav runāts. Kultūras aspektā par tām nav runāts ne ar sievietēm, ne vīriešiem, ne meitenēm, ne zēniem.
Par mēnešreižu kultūru būtu jārunā ne tikai ar meitenēm, bet arī ar puišiem, lai veidotu viņos izpratni un cieņu pret sievietēm šajā dzīves aspektā.
Otrkārt, trūkst izglītības. Par mēnešreizēm vairāk tiek runāts tieši medicīniskā aspektā, bet mazāk par to tiek runāts kā kultūras procesu. Ja trūkst kultūras, trūkst instrumentu, kā par to runāt, kā pasniegt. Manuprāt, tāpēc šī tēma raisa mulsumu, tomēr šobrīd situācija ir labāka," stāsta Šulcs.