Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Mediķe: Salīdzinājumā ar pavasari biežāk izdodas izvairīties no letāla iznākuma ar Covid-19 saslimušajiem

Mediķis aizsargtērpā pie telts Latvijas Infektoloģijas centrā, kurā iespēja nodot analīzes uz Covid-19.
Mediķis aizsargtērpā pie telts Latvijas Infektoloģijas centrā, kurā iespēja nodot analīzes uz Covid-19. Foto: Edijs Pālens/LETA

Salīdzinājumā ar pirmo Covid-19 uzliesmojumu Latvijā pavasarī pašlaik ārstēšanas rezultātā biežāk izdodas izvairīties no letāla iznākuma ar Covid-19 saslimušajiem, aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Gaiļezers" Bīstamo infekciju nodaļas vadītāja Monta Madelāne.

Speciāliste pieļāva, ka tas skaidrojams ar medicīnas darbinieku lielāku izpratni par to, kā ārstēt Covid-19 pacientus, piemēram, pēdējā pusgada laikā mainījušās dažādas vadlīnijas, kas skar šo pacientu ārstēšanu.

Kā atzīmēja Madelāne, patlaban konkrētās situācijās Covid-19 pacientu ārstēšanai tiek izmantots deksametazons un remdisivīrs.

RAKUS stacionārā "Gaiļezers" patlaban ārstējas 39 Covid-19 pacienti - gan Bīstamo infekciju nodaļā, gan Toksikoloģijas un sepses klīnikā.

Madelāne aģentūru LETA informēja, ka līdz šim novembrī vidējais stacionēto pacientu vecums viņas vadītajā nodaļā bijis 63 gadi, savukārt mirušo pacientu vidējais vecums - 81 gads. Mediķe atzīmēja, ka nodaļā nonāk arī gados jauni pacienti, kuriem Covid-19 slimības gaita var būt pat viegla - ņemot vērā, ka viņiem nepieciešams ārstēties stacionārā citu blakus slimību vai pataloģiju dēļ, viņi tiek ievietoti tieši Bīstamo infekciju nodaļā.

Pēc Madelānes sacītā, šajā nodaļā esošie pacienti stacionāri ārstējas vidēji desmit dienas. Kopumā vairāk nekā 90% no stacionētajiem Covid-19 pacientiem šajā nodaļā pēc stāvokļa uzlabošanās tiek nodoti ambulatorajai ārstēšanai, piebilda nodaļas vadītāja.

Raksturojot situāciju kopumā, mediķe prognozēja, ka turpmākais pusgads varētu paiet līdzīgā ritmā. Ja ierobežojumi saglabāsies, situāciju varēs kontrolēt, uzskata Madelāne.

Stacionāra Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba aģentūrai LETA pastāstīja, ka klīnikā lielākoties nonāk pacienti vecumā virs 70 gadiem, tomēr ir arī gadījumi, kad tiek stacionēti cilvēki, kas ir vecāki par 40 gadiem. Šajā stacionārā, pēc mediķa paustā, nonāk pacienti ar smagu slimības gaitu, līdz ar to arī atveseļošanās process ir ilgāks un sarežģītāks.

Pēc klīnikas vadītājā paustā, saslimstot ar Covid-19, pacientu slimības gaita var pasliktināties neraksturīgi ātri, līdz ar to arī nereti ir grūti izteikt prognozes.

Iezīmējot kopējo ainu, mediķis sacīja, ka "šobrīd mēs tiekam galā, bet mēs balansējam uz robežas". Tomēr Šuba pauda cerību, ka pašreizējie ierobežojumi panāks saslimstības pieauguma tempa piebremzēšanos. Vienlaikus mediķis atzīmēja, ka Covid-19 vakcīnas parādīšanās varētu uzlabot situāciju kopumā, bet "vēl pusotrs vai divi mēneši būs ļoti nopietni".

Klīnikas vadītājs uzsvēra, ka patlaban sabiedrības atbalsts mediķiem ir ārkārtīgi būtisks.

Rīgas Austrumu slimnīcā Covid-19 pacientu ārstēšanai ir atvēlēti četri stacionāri - Latvijas Infektoloģijas centrs, Tuberkulozes un plaušu slimību centrs, stacionārā "Gaiļezers" - Toksikoloģijas un sepses klīnika un Bīstamo infekciju nodaļa, kā arī stacionārs "Biķernieki".

Austrumu slimnīcā patlaban ir stacionēti 185 Covid-19 pacienti, kamēr valstī kopumā, vadoties pēc Nacionālā veselības dienesta datiem, ir 434 slimnīcās ievietoti Covid-19 pacienti. Tādējādi Austrumu slimnīcā patlaban ārstējas 42,6% no visiem stacionētajiem ar Covid-19 sasirgušajiem.

Tikmēr stacionārā "Gaiļezers", kurā Covid-19 pacientu ārstēšanai ir atvēlētas divas nodaļas, ir stacionēts 21% no visu slimnīcā ievietoto Covid-19 pacientu kopskaita.

Jau ziņots, ka Covid-19 pacienti tiek stacionēti arī citās lielajās un reģionālajās slimnīcās, līdz ar to tiek atvieglots Austrumu slimnīcas darbs un ārstniecības iestāde netiek pārslogota. Citu slimnīcu iesaistes rezultātā Austrumu slimnīca arī var neierobežot ambulatorās pacientu pieņemšanas, kas savukārt nozīmē, ka liela daļa pacientu ārstniecības iestādē nenonāk akūtos stāvokļos, kad nepieciešama neatliekama stacionēšana.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu