Nav noslēpums, ka Covid-19 pandēmijas radītie ierobežojumi ir ietekmējuši mūsu visu dzīves, bet jauniešus tie skar vistiešāk, jo socializēšanās trūkums un ilgstoša attālināta mācīšanās var būtiski ietekmēt viņu mentālo veselību. Kādas sekas pandēmija var atstāt uz jaunajiem pieaugušajiem un kā pusaudži izjūt pandēmiju, portālam "Apollo" skaidro bērnu un pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs.
Jautāts, kā jaunieši izjūt pandēmiju, Konstantinovs bilst, ka visai dažādi, bet liela daļa pusaudžu izjūt pamatīgu stresu. "Ja pirmais pandēmijas vilnis bija tāds, ka auga stress un trauksme, tad tagad es novēroju, ka
jauniešiem notiekošais sāk izraisīt depresiju, nomāktību, aizkaitināmību, jo neviens nezina, kad viss šis beigsies."
Speciālists izšķir divas lietas, ko viņš ir novērojis darbā ar pacientiem, kas visbiežāk nomāc jauno cilvēku prātus - attālinātā mācīšanās rada grūtības skolā un socializēšanās trūkums.
"Lielākajai daļai veikties grūtāk ar skolu, jo, protams, šāds mācīšanās formāts ilgstoši nav īpaši piemērots. Ja jaunietim ir problēmas skolā, tad viņā aug trauksme un stress. Lai šo spriedzi mazinātu, jauniešiem ir svarīgi satikties ar draugiem un citiem cilvēkiem. Tā ir viņu attīstības vajadzība šajā vecumā un šobrīd viņi to nevar darīt, un tas rada tādu negatīvu fonu," uzsver psihoterapeits, piebilstot, ka pa lielam "jaunieši tiek galā", un, ka par īsto pandēmijas ietekmi mēs varēsim runāt pēc vairākiem mēnešiem.