Pirmdien, 9. novembrī, farmācijas kompānija "Pfizer" paziņoja, ka viņu izstrādātā vakcīna esot teju 90% efektīva. Paziņojums par atklājumu un globāla vakcinēšanās ir divas dažādas lietas. Ko par izstrādāto vakcīnu ziņo ārvalstu mediji un kas par to ir sakāms Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītājai, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenajai speciālistei Ludmilai Vīksnai, noskaidroja portāls "Apollo".
Eiropas Komisija trešdien, 11. novembrī, paziņoja, ka noslēgusi vienošanos ar ASV farmācijas gigantu "Pfizer" un Vācijas kompāniju "BioNTech" par līdz 300 miljoniem eksperimentālās Covid-19 vakcīnas devu piegādi.
Saskaņā ar vienošanos Eiropas Savienības 27 valstis var iegādāties 200 miljonus vakcīnu devu un tām būs iespējams iegādāties vēl 100 miljonus devu.
Portāls "Apollo" sazinājās ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu, lai noskaidrotu speciālistes viedokli par "Pfizer" vakcīnu, kas izstrādāta tik neilgā laikposmā.
"Ziņas par vakcīnām nāk nepārtraukti, jau no kāda otrā vai trešā pavasara mēneša. Praktiski visas vakcīnas tiek veidotas jau uz kādu iepriekšējo vakcīnu bāzes un tās ir dažādas," skaidro Vīksna. "Ir jau esoša platforma, uz kuras pamata veido vakcīnu, lai tā būtu vērsta pret kādu konkrētu vīrusu, līdz ar to tas laiks tik īss nemaz nav, jo ir pagājuši gadi vai gadu desmiti, lai tiktu izveidota laba platforma."
"Platforma bija gatava jau sen un tagad ir radītas vakcīnas. Mērķis [vakcīnām] ir viens, bet atšķiras, kā tās tiek strukturētas," atklāj infektoloģe.