Saistībā ar vispasaules Covid-19 pandēmiju daudzkārt ir runāts par kolektīvo imunitāti un slimību prevenciju. Sarunā ar portālu "Apollo" Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska atklāj, kāda ir pašreizējā situācija ar vakcināciju Latvijā un kā to ir ietekmējuši pēdējā pusgada notikumi.
Vai jūs varētu ieskicēt, kāda ir pašreizējā situācija ar bērnu un pieaugušo vakcināciju Latvijā?
Līdz pandēmijas sākumam Latvijā, kas veidojies jau vēsturiski, vakcinācijas aptvere pret valsts programmā ietvertajām vakcīnām ir bijusi laba, pat ļoti laba, ja mēs runājam par bērnu vakcinācijas kalendāra izpildi. Tādām senākām infekcijām, kā piemēram, masalas, tuberkuloze, difterija un garais klepus vakcinācijas aptvere ir robežās no 95 līdz pat simts procentiem.
Simts procentus sasniedzam septiņgadīgu bērnu starpā, kas ir saistīts skolas gaitu uzsākšanu. Šajā brīdī parasti tiek savakcinēti arī tie bērni, kas nav līdz šim bijuši pietiekami vai vispār vakcinēti. Vakcīnām pret tādām infekcijām kā vējbakas, cilvēka papilomas vīruss un pneimokoka infekcija, iepriekš nav bijusi augstākā vēlamā vakcinācijas aptvere, taču pēdējo gadu laikā šis stāvoklis ir uzlabojies - tas visvairāk saistāms tieši ar skaidrojošo darbu un vecāku izpratni par vakcīnu vērtību, efektivitāti un nozīmi viņu bērnu veselībā.
Pieaugušo vakcinācijas aptveres skaitļi varbūt nav tik labi, kā mums gribētos un būtu nepieciešams sabiedrības veselībai un drošībai, un tas ir bijis viens no aizrādījumiem tieši no Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra. Tas, galvenokārt, ir par difterijas vakcinācijas aptveri.