Pazemošana, bērnu raustīšana, kliegšana un draudēšana - šādas ainas paveras aiz Rīgas 36. pirmsskolas izglītības iestādes durvīm, kad bērni palikuši audzinātāju aprūpē. Kas notiek bērnudārzā, kad pedagogiem šķiet, neviens viņu darbības nevērtē? Par to vēsta Latvijas Televīzijas raidījumā "Aizliegtais paņēmiems".
Kā norādīja raidījumā, šī bijusi viena no ilgākajām operācijām šogad - žurnāliste bērnudārzā nostrādāja četrus mēnešus. Meklējot auklītes jeb pedagoga palīga vakances, viņa vasaras sākumā pieteicās darbam Rīgas 36. pirmsskolas izglītības iestādē. Kā norādīja raidījumā, bērnudārza izvēle bija nejauša.
Izglītības iestādes direktore Iveta Vitkovska pat bija gatava ņemt auklīti darbā, nesagaidot veselības pārbaudes rezultātus. Savukārt ģimenes ārste atteicās parakstīt sanitāro grāmatiņu bez pārbaudēm un rezultātus nācās sagaidīt.
Neskaitot saimnieciskos pienākumus - uzkopt telpas un mainīt gultas veļu - auklītēm arī jāpalīdz skolotājiem gatavoties rotaļnodarbībām, strādāt ar bērniem un nepieciešamības gadījumā jāvar pat aizvietot pedagogus.
Taču 36. bērnudārzā jaunajai auklītei nekādas minimālās pedagoģiskās prasības netika izvirzītas, un arī pirms stāšanās darbā nebija nekādas instruktāžas par pareizo rīcību.
"Jā, man teica, ka bērns ir svarīgākais, bet man nepaskaidroja, ko tieši tas nozīmē. Man teica, ka jāuztur kārtībā grupiņa un jāpalīdz audzinātājai pēc audzinātājas norādījumiem," stāstīja "Aizliegtā paņēmiena" žurnāliste.
"Vasarā es vairākkārt prasīju audzinātājām, lai man saka, ko man darīt, kā man palīdzēt, viņas teica, lai es šobrīd uz to neiespringstu, jo tagad nodarbības nenotiek un, kad sāksies nodarbības, tad arī man pastāstīs."